| gonghy a întrebat:

Salut TPU:Cum pot avea senzor inflarosu la telefon mobil?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Folosesti camera telefonului, e sensibila si la infrarosu.
Exemplu clasic:
Dai drumul la camera si o orientezi in directia Led-ului unui telecomenzi TV.
Cand apesi pe unul din butoanele telecomenzii, pe imaginea camerei se va vede Led-ul palpaindu-se, dar cu ochiul liber nu.
Este metoda de testare ale telecomenzilor (cu infrarosu).

| alex495 a răspuns (pentru Bula):

Poti vedea si cu ochiul liber, dar trebuie sa fie mai intunecat in locul ala. El se refera sa aiba infrarosu pe tel sa actionezze ca o telecomanda universala telefonul.
Gonghy daca vrei, cel mai recent model de telefon din cate stiu cu infrarosu e Samsung s6. Dupa nu au mai pus, crezand functia inutila ca au aparut aplicatile de controlezi disp prin wi fi

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Infrarosul nu poti vedea cu ochiul liber, ochiul uman vede doar spectrul rosu-violet.
Ce vezi tu in intuneric este componenta in domeniul vizibil a Led-ului, spectrul emis fiind destul de larg.

El s-a referit la "senzor inflarosu", nu la Led de emisie ca telecomanda.

| alex495 a răspuns (pentru Bula):

Senzorul ala daca il vrea sa si ia Samsung galaxy s6, mai nou de atat nu exista cu infrarosu.

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Tu stii care este diferenta intre un LED si un SENZOR?
Led-ul este emitator, iar senzorul este receptor!

| alex495 a răspuns (pentru Bula):

Eu ce am zis mai sus led si mai dat la intors ca i senzor infrarosu si acum iar ca senzor e receptor de fapt. semnaul la tv/video proiector, ac sau unde are el nevoie e emis de ledul respectiv conectat la un modul infrarosu. Modulul ala daca il vrea sa si cumpere Samsung galaxy S6. mai nou nu exista telefon cu infrarosu

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Citeste atent intrebarea si invata ce este un senzor!
El a intrebat de SENZOR infrarosu.
Led-ul NU este senzor! tongue
Sensor ("simtitor") este un dispozitiv care "simte" diferite stari a mediului, iar "sensorul de infrarosu" este un dispozitiv electronic fotosensibil, care "vede" lumina infrarosie (fotocelula, fotorezistor, fotodioda, fototranzistor sau chiar camera digitala).

Asta sa aflii si tu ce inseamna "sensor".
Restul se invata la electronica.

| mihai69 a răspuns:

Cumperi unul din alea mai vechi, care aveau cam toate.