| Valentinbaciu2002 a întrebat:

Cum pot sa formatez laptopul, vreau sa instalez windowsul si trebuie sa -l formatez. Daca vreti puteti trimite si tutoriale. P. S. : Dau funta!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand trebuie sa afli in ce ordine este boot-area. Pentru asta trebuie sa intri in BIOS si sa schimbi ordinea de boot-are a mediilor de stocare si sa pui DVD-ul sau stick-ul USB primul (depinde de unde vrei sa instalezi Windowsul). ATENTIE! Ce ai pe laptop trebuie salvat pentru a putea formata tot HDD-ul (Windowsul nu se formateaza ci se sterge). Se formateaza tot HDD-ul pentru ca eventualii virusi sa nu mai ramana. Apropo! E bine sa ai si un antivirus pe laptop. Dupa ce ai stabilit ordinea de boot-are salvezi optiunile din BIOS cu F10. Apoi trebuie sa aflii tasta cu care se boot-eaza. Daca spuneai tipul de laptop poate o aflam eu. Incerci cu mai multe taste din cele cu "F" sau "esc". Cu media introdusa in unitate (DVD sau stick) pornesti cu tasta de boot-are si apoi iti va cere sa apesi o tasta oricare. Mai departe vezi aici (eu iti dau exemplu cu Windows 7 dar si la celelate se face la fel): https://www.youtube.com/watch?v=sj6aGkr2VsA

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Te referi sa formatezi hardul unde bagi windowsul? Cand pui CD de instalare iti apare acolo sa il formatezi.

| RobertMoon a răspuns (pentru Valentinbaciu2002):

Pai faci cum ti-am zis, bagi cd de instalare cu windowsul, dai restart la calculator si apesi F8 sau f12 cum ai tu setarile pentru bootare si il formatezi de acolo.

| gelu1970 a răspuns:

Scrie modelul laptopului si ce versiune de windows vrei sa instalezi.