| Clarx a întrebat:

Cum pot trece in Windows 10 de la 32 biti la 64 biti(specific faptul ca procesorul laptop-ului meu poate suporta si arhitectura pe 64 biti)? Am incercat mai multe metode dar nu mi-a mers niciuna. Am nevoie negresit de ajutor! Dau funda celui care reuseste sa ma ajute! Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| Alfred0703 a răspuns:

Nu ajunge sa intalezi noua versiune. Trebuie sa formatezi hard-ul(sa stergi vechiul windows si restul fisierelor) si doar dupa sa instalezi noul windows.

| Clarx explică (pentru Alfred0703):

Am facut si asta dar nu a rezolvat nimic! Chiar si dupa formatare nu a vrut sa se instaleze versiunea pe 64 biti.

| varsanofie a răspuns:

Salut, ai nevoie de un CD cu Windows64, îl rulezi, alegând a instala windows pe 64bits. sau din bios, avănd nevoie de un CD botabil.
Lasă-mi mesaj dacă ai CD, altfel îți caut un installer.

| Clarx explică (pentru varsanofie):

Am si DVD cu versiunea de 64 biti, dar nu mi-a instalat deloc versiunea pe 64 biti, nu a mers. Cred ca am incercat de vreo trei ori.

| Clarx explică (pentru varsanofie):

Si prin boot-are am facut dar nu imi mergea versiunea pe 64 biti.

| f2ff2fl12f a răspuns:

Trebuie sa ai ramul necesar si specificatiile necesare daca ai incercat 64. Srienpe google : windows 10 specifications si uita-te acolo ce iti trebuie ca nu trebuie doar ram.

| Clarx explică:

Laptopul meu este un Lenovo IdeaPad 320-15AST. Aici sunt detaliile tehnice: https://altex.ro/......-pfoxv1w1/

Mi-ati putea spune daca indeplineste cerintele pentru versiunea de 64 biti? In panoul de control imi spune ca procesorul are arhitectura de 64 biti.

| PainTech a răspuns (pentru Clarx):

Da. Laptopul indeplineste conditiile necesare pentru Windows 10 x64.

Unde apare exact problema?
Laptopul nu reuseste sa booteze DVD/USB-ul cu Windows 10? Apare un mesaj de eroare? Procesul de instalare a noului OS se finalizeaza?

| Clarx explică (pentru PainTech):

Laptopul booteaza DVD-ul cu Windows 10 32 biti si instalarea se finalizeaza cum trebuie. Insa la versiunea pe 64 biti nu se instaleaza/finalizeaza deloc, chiar am formatat hard diskul complet(gol) in timpul instalarii prin bootare si tot imi aparea un mesaj de eroare cum ca nu se poate instala.

| PainTech a răspuns (pentru Clarx):

Este FOARTE important mesajul EXACT de eroare pentru diagnosticarea problemei.

| varsanofie a răspuns (pentru Clarx):

Cu singuranță este DVD-ul. Încearcă un alt CD/DVD botabil.

| Clarx explică (pentru PainTech):

Mesajul imi spunea pur și simplu ca sistemul de operare nu se poate instala pe partitia D(unde voiam eu sa instalez versiunea pe 64 biti), chiar si dupa formatarea completa a acestuia.