| Manciu_Emil_1976 a întrebat:

Cum se reinstalează W.10 de pe stick,vă rog? PC meu nu mai pornește, îmi arată doar ecran albastru cu textul : "Recovery... your PC needs to be repaired. The boot configuration data file is mising some required information. File/Boot/BCD. Error code: 0xc000000d " etc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Formatezi stick-ul NTFS sau alegi mai târziu din Rufus acest lucru.

Scrii pe google:
windows 10 iso
Sau
Windows 10 download

Descarci acel tool, și cu ajutorul lui salvezi pe HDD o imagine iso cu kitul de Windows.

Stick-ul bootabil, îl creezi cu Rufus.
(Nu copiezi direct fișierele din kitul de instalare pe el!)

In Rufus, alegi BIOS sau Uefi, in funcție de BIOS ul tău. (dacă ai placa de baza cu Uefi BIOS, alegi Uefi).

In etapa de instalare, fie pui stick-ul sa booteze pe primul loc, (se face din BIOS, meniul Advanced Boot, sau ceva asemanator)... Fie pui HDD ul sa booteze primul, și în acest caz trebuie ca prima data, când vrei sa booteze de pe stick, sa accesezi meniul de Quick Boot (una din tastele F9-... F12 in funcție de placa ta de baza).

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu am instalat niciodată de pe stick. Dar ce știu îți spun:
1. Nu toate plăcile de bază suportă instalarea de pe stick. (Bănuiesc că cele mai noi, cele care au memorie ddr4).
2. Nu toate stick-urile pot fi formatate ca să suporte funcția de boot.

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru anonimg):

Eu instalez Windows-ul de pe stick de ani de zile, am instalat si pe un pc cu ddr1, nici nu mai tin minte de cand nu am mai instalat de pe cd/dvd.In concluzie cam toate placile de baza suport "boot from USB".