| εмiLч97 a întrebat:

Cum vi se pare telefonul Samsung S5570 Galaxy Mini, ce pareri au cei care il detin despre el? Il recomandati?
Are BLUETHOOTH? Am auzit ca are sistemul de operare ANDROID, ce inseamna(are tooch-ul f. bun)?

3 răspunsuri:
| filipm2001 a răspuns:

Buna.
Samsung S5570 (sau Galaxy Mini cum e cunoscut) e destul de bun pentru pretul la care se vinde. Are bluetooth si wireless (net gratis unde prinzi retea), ecranul e foarte bun si touch-ul functioneaza impecabil. Faptul ca are sistem de operare Android inseamna ca este un smart-phone si poti instala o gramaaaaada de aplicatii pe el (ceea ce nu merge la telefoane obisnuite), iar faptul ca este Android ii da un avantaj foarte mare (in comparatie cu Nokia care au Symbian de la Windows). E o alegere foarte buna. Are multe avantaje si functionalitati de nota 10. Iti recomand sa citesti opiniile cumparatorilor care l-au folosit deja, sa vezi ce zic ei despre el: http://goo.gl/wj3zL.
Plus ca transportul e gratuit si plata o poti face la livrare. Succes;)

| bistriteanul a răspuns:

PRO

-Android 2.2 Froyo

-camera 3MP

-instalarea aplicatiilor direct pe card

-aplicatie office preinstalata (permite si editare)?

-file manager preinstalat

-radio fm

-incarcare prin micro USB

-WiFi

CONTRA

-rezolutie display mica

-lipsa autofocus la camera foto/video

-lipsa flash

SUMAR

Samsung Galaxy Mini este fratiorul cel mic din familia Galaxy care, desi nu poate rivaliza cu frati mai mari, are cu ce sa se laude.

Primul lucru pe care il observi la telefon cand il pornesti e calitatea slaba a display-ului datorita rezolutiei mici, de doar 240 x 320 pixels. Trecand peste acest lucru, se observa sistemul de operare Android care se misca foarte bine. De asemenea, avem de-a face cu versiunea 2.2 Froyo care ofera posibilitatea de a instala toate aplicatiile descarcate din Android Market direct in memoria cardului. Memoria poate fi marita prin adaugarea unui card microSD de pana la 32GB. Daca tot vorbim de aplicatii, mentionez prezenta suitei Office preinstalata, suita care iti permite sa si editezi fisierele incarcate cat si a unui filemanager pentru explorare fisierelor stocate pe card. In meniu o sa gasim si Social Hub, aplicatie care iti permite sa iti configurezi conturile de socializare si unde poti vizualiza si e-mail-urile sau mesajele text/mms noi. Conturile de socializare, odata setate direct din Social Hub, te redirectioneaza catre browser, mai exact catre paginile de internet de Facebook sau Twitter.

Cum spuneam, este foarte usor sa umbli prin meniu iar sistemul de operare se misca foarte bine. In lista de aplicatii mai gasim si Radio FM care te conditioneaza sa ai conectata o pereche de casti sau un handsfree. Personal, am incercat cu o pereche de casti normale si nu am intampinat probleme, receptia posturilor este ok.

Browser-ul nu are suport pentru Flash insa iti permite sa vezi videoclipuri in format Flash daca intri pe pagina mobila a site-urilor de profil sau daca descarci acest update din Android Market. In cazul Youtube-ului, avem si pe Galaxy Mini o aplicatie dedicata, aplicatie care poate fi descarcata tot din Android Market. In cazul camerei foto/video de 3 MP, mentionez lipsa autofocusului cat si calitatea slaba a videoclipurilor inregistrate.

| r3cky a răspuns:

Tooch-ul nu are nicio legatura cu sistemul de operare.
Avand un vedere ca Samsungul Galaxy s ( fratele mai mare al acestuia ) a fost/este un telefon f. bun din toate punctele de vedere, probabil ca si acesta nu va dezamagi :)
Te invit aici sa-ti faci o parere : http://telefonultau.eu/products/Samsung-Galaxy-Mini-S5570-Black.html
La revedere.