| Poseidon69 a întrebat:

:D

Recent mi-am cumparat un router Tp-Link mode "Tl-WR841N. Si vreau sa il configurez sa prinda casa Wireless dar eu sa raman prin cablu. bun eu cand dau sa configurez routerul nu merge netul. netul imi da " Limited Acces " si a 2 luminita din dreapta a routerului este rosie cand bag cablul de la internet. Eu am facut o " BroadBand Connection " pentru cablul de la internet si merge doar prin cablul ala care il bagi la router in gaura albastra.
Pe instructiuni spune sa accesez siteurile :
- http://tplinkwifi.net ( link-ul asta nu merge pentru ca imi spune ca trebuie sa fiu conectat la un router Tp-Link dar nu merge. Adica eu bag cablul ala unde trebuie (in gaura albastra) si eu daca mai bag un cablu de ala intr-o gaura galbena si din gaura galbena la mine la laptop nu merge. Adica nu stiu ce sa fac daca ma conectez la "BroadBand connection " nu merge.
Si al doilea site
- http://192.168.0.1 (aici spune ca nu pot sa accesez site-ul).
Ce sa fac. vreau ca casa sa prinda internet ( Wireless) dar eu sa raman prin Cablu.
Am un laptop : " Compaq Cq58 "

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Broadband connection o faci doar pentru cazul când te egi direct cu cablul la ISP.
Pentru router, nu trebuie să faci nimic - e legătură directă prin LAN. Router-ul îți va aloca un IP dinamic din plaja 192.168.0.X și apoi te poți conecta și la interfața lui de configurare prin accesarea adresei 192.168.0.1.