| xGamerZ212 a întrebat:

dacă am 2 plăcute ram, e necesar sa fie același brand? Sau doar frecventa contează?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, doar frecventa contează

| JicaContra a răspuns (pentru sierra1):

O tona de raspunsuri aiurea

ca doua dimm-uri sa fie in perfect dual channel trebuie sa aiba nu numai frecventa dar si aceiasi latency timers

altfel, depinde NUMAI de placa de baza, o placa de baza buna e in stare sa puna ambele memorii la nivelul celei mai slabe (reduce frecventa celei mai bune) si/sau latency cel mai mare sau sa dea kix cu brio daca e o placa de baza prea ieftina si sa ai erori de memorie in draci

iar voltajul este EVIDENT ca trebuie sa fie la fel, eu personal nu am auzit de o placa de baza care sa fie in stare sa schimbe voltajul la fiecare memorie in parte

si producatorul conteaza, o tona de placi de baza dar mai ales laptop-uri, nu suporta decat anumiti producatori de memorie, si se intampla la case mari, cum ar fi Synology, cand am facut upgrade de memorie la NAS-ul meu, am citit in draci tutoriale inainte de a cumpara memoria, numai 2-3 producatori erau suportati si la aia numai anumite modele de memorie, la fel cand am mai adaugat o memorie la laptop-ul meu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JicaContra):

In general ai dreptate cu totul. Ideea e ca aproximativ orice placa de baza ar trebui sa poata rula doua module diferite la specificatiile celui mai slab.

| sierra1 a răspuns (pentru JicaContra):

" JicaContra a răspuns : O tona de raspunsuri aiurea"

mie-mi spunea?

| JicaContra a răspuns (pentru sierra1):

Hmm, am dat un raspuns destul de clar si complet, tu ai dat vina numai pe frecventa, deci, te simti lezat?

| sierra1 a răspuns (pentru JicaContra):

Din nou, răspunzi la intrebări nepuse!

" JicaContra: Hmm, am dat un raspuns destul de clar si complet"

chiar și așa, merge userul nostru cu arahnofobie la magazin și zice:
- vreau o plăcuță ram cu latency timers ca a mea (?!)
- să aibă aceeași tensiune desi "nu am auzit de o placa de baza care sa fie in stare sa schimbe voltajul" (?!)
- să fie de la... că placa mea "suporta decat anumiti producatori de memorie" (?!)

cred că sesizezi stupidul situației... deci ne lași?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Legat de brand... nu am auzit asta pana acum.
Legat de frecventa da. Asta conteaza. Daca sunt de aceeasi frecventa, ar trebui sa fie totul ok.

| NLS a răspuns:

Capacitatea, frecventa și latenta contează și trebuie sa fie identice pentru Dual Channel, (și voltajul, dar acesta e in general identic la aceeași generație )

| PainTech a răspuns:

Brandul nu conteaza. Ideal ar fi ca ambele sa fie cam la fel.

Conteaza ca ambele sa fie aceeasi generatie DDR (DDR3 la DDR3, DDR4 la DDR4), aceeasi frecventa sau frecventa compatibila (vezi manual placii de baza), latenta CL cat mai asemenatoare.

Cu cat specificatiile sunt mai asemenatoare cu atat sunt mai multe sanse sa mearga. Daca sunt doua identice poti merge in dual-channel si o sa ai un bonus mare de performanta.

| flixbuster a răspuns:

Nici macar frecventa nu conteaza daca placa de baza e desteapta. Am vazut placi care nu mergeau decat cu module identice si am vazut placi care "inghiteau" orice si le puneau sa mearga la cel mai mic numitor comun. Nu ai de unde sa stii ce placa ai asa ca omul in general nu risca si ia la fel. Dar cea mai mare teapa sunt kit-urile dual-channel care nu-si merita banii.

| Andresso a răspuns:

Trebuie sa fie si frecventa si brandul acelasi, daca ai o plăcuță de brand diferit nu o sa-ti mearga in dual channel, ceea ce rezulta mai putine fps-uri in jocuri si mai multe stuttering-uri.

| xGamerZ212 explică:

Placa de baza e un Asus h81m-k