| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU. Daca am un Amplificator Audio de 30W x 2 pot conecta și difuzoare care au mai puțin de 30W? De exemplu 15W și 4 sau 8 ohm.
Dau Funda!

3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Daca nu dai aplificatorul tare, nu vad de ce nu
insa nu ai de unde sa stii care e nivelul de amplificare maxim suportat si poti arde difuzoarele

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Amplificatorul iti ofera puterea in functie de rezistenta difuzorului. Un difuzor de 4 ohm poate primi dublu in putere fata de unul de 8 ohm, de la acelasi amplificator.
Cand ai difuzoare de putere egala sau mai mica decat amplificatorul, nu dai volum exagerat, si cel mai important, nu bagi distorsiuni in el.
In general nu e fiabila combinatia pe care vrei sa o faci, dar daca amplificatorul are puterea maxima in 4 ohm, tu pui difuzoare de 8 ohm, nu exagerezi cu volumul si ai semnal bine filtrat, poate fi ok.

| Frank51 a răspuns:

Difuzoarele nu au putere, ele sunt partea de sarcină. Sarcina are un rating maxim și unul mediu. Orice valoare a puterii între zero și mediu este în parametrii de funcționare, adică în cazul tău 0-30W.