| Gaboyu a întrebat:

Dacă am un telefon cumpărat la abonament proprietarul abonamentului îl poate bloca? Nu mă refer la sim sau la numărul de telefon. La dispozitiv în sine

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, binenteles ca poate bloca telefonul, daca contractul este pe numele lui, legal are acest drept!

| anonimg a răspuns:

Proprietarul are drept și peste abonament si peste telefon.
El poate sa blocheze cartela, poate sa restricționeze apelurile (costurile); poate sa transfere credit de pe abonament pe o cartelă. Si da, îl poate bloca.

| Pool77 a răspuns:

Nu.
Indiferent daca e pe abonament, sau e abonat prepay, nu o poate bloca. Isi poate bloca eventual numarul de telefon, si cam atat.
Insa, daca in momentul vanzarii, iti lasa contul lui activat. Indiferent de Microsoft~Android~Ios, ti-l poate bloca definitiv.
Android si Microsoft se rezolva prin Factory Reset, iar Ios-ul se rezelva la un service Ios, sau pe pagina celor de la Apple, cu factura si garantia ( daca nu le ai, poti arunca telefonul). De asta trebuie ca persoana care iti vinde un anumite device, sa-si stearga toate conturile din telefon.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Ba da, il poate bloca. Cu imei-ul telefonului si cerere la firma de telefonie unde are contract.

| PANZER42 a răspuns:

Nu, nu prea se poate asta, atata timp cat propietarul nu a detinut telefonul in sine si nu si-a bagat pe el adresele pentru conturi (nu si-a sincronizat contul Icloud, cum e la Iphone, sau contul Google, cum e la Android). In orice caz, daca ai Android, oricum ar incerca sa il blocheze, se rezolva cu o resetare din fabrica.