| Anonim77997 a întrebat:

Daca ar trebui sa schimb un display la un laptop ce ar trebui sa am in vedere inainte de a-l schimba? Daca laptopul are un display cu o rezolutie de 1920x1080 as putea sa il schimb cu unul de o rezolutie mai mica sau mai mare? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Cu unul cu o rezolutie mai mare, teoretic nu. Motivul este ca in general placa video de pe baza este facuta sa afiseze maxim rezolutia respectivului display. Dar asta este doar teoretic, pentru ca la laptopurile mai noi nu prea mai ai aceasta problema.

Practic ar trebui sa te uiti in manualul tehnic ce rezolutii suporta. Ar trebui sa mai iei in calcul ca o rezolutie mai mare ar putea insemna un consum mai mare si ar putea (in mod normal nu ar trebui) sa afecteze un pic (gen incalzit prea rapid, etc).

Rata de refresh ar putea fi de asemenea afectata cand schimbi displayul. Teoretic la 60hz nu vezi... dar na. E bine de stiut.

In plus e bine sa folosesti displayuri de acelasi tip cu cel curent pentru a nu avea vvreo problema de compatibilitate.

Desi ce nu inteleg eu ar fi de ce nu iti iei un monitor cu ce rezolutie vrei tu si care sa fie suportat de laptop si sa il pui ca secondary display. Sa faci un fel de desktop replacement...

1 răspuns:
| Anonim77997 explică:

Cristimihailov merci mult pentru raspuns! Chiar nu mi-a trecut prin cap sa il conectez la un monitor. merci inca o data