| MrLobaLoba a întrebat:

Daca desfac un cooler de la un procesor, e acolo o pasta termoconductoare, care s-a pus pe radiatorul coolerului. in fine, ideea e ca daca desfac coolerul acela, pasta ermoconductoare nu va mai functiona la fel de bine, racire a nu va mai fi la fel de buna?

Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza asta te-am intrebat de cat timp este montat radiatorul pe procesor pentru ca pasta aia se intareste in timp dar greu.
Din propria experienta am ridicat un radiator de pe un procesor Intel pentium 4 prescott care fusese folosit 4 ani zilnic pentru a-l ridica din slot si pune la loc(nu facea contact bine sau nu stiu ce naiba) iar cand am pus radiatorul la loc procesorul inca se tinea la temperaturi normale si inca functioneaza acum cu 50 de grade cand sunt 30 afara.
Daca ai procesor amd s-ar putea sa nu poti face astfel de lucruri ca alea sunt jafuri din punctul asta de vedere si se incing foarte rapid.
Daca ai pus pasta termoconductoare ultima oara de curand cum ar fi acum cateva luni ar trebui sa nu fie nici o problema.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cat timp nu a fost scos radiatorul de pe procesor? du-te si cumpara o pasta termoconductoare spire ca este 10 lei.
Oricum, de ce vrei sa desfaci radiatorul? scoate ventilatoru si aspira asa.

| MrLobaLoba explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la altceva, daca am scos radiatorul cu coolerul, pasta aia mai e valabila, adica mai asigura racirea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrLobaLoba):

Din cauza asta te-am intrebat de cat timp este montat radiatorul pe procesor pentru ca pasta aia se intareste in timp dar greu.
Din propria experienta am ridicat un radiator de pe un procesor Intel pentium 4 prescott care fusese folosit 4 ani zilnic pentru a-l ridica din slot si pune la loc(nu facea contact bine sau nu stiu ce naiba) iar cand am pus radiatorul la loc procesorul inca se tinea la temperaturi normale si inca functioneaza acum cu 50 de grade cand sunt 30 afara.
Daca ai procesor amd s-ar putea sa nu poti face astfel de lucruri ca alea sunt jafuri din punctul asta de vedere si se incing foarte rapid.
Daca ai pus pasta termoconductoare ultima oara de curand cum ar fi acum cateva luni ar trebui sa nu fie nici o problema.

| Gabitzu246 a răspuns:

Pasta nu va mai fi asa de buna, indicat este sa o schimbi si sa pui alta noua, eu mi-am cumparat una cu 7 lei.

P.S daca faci o treaba fa-o klumea.