| BlackRose03 a întrebat:

Daca plasez o comanda pe Amazon si cardul meu este in lei voi fi taxata? Cat? Mi se spune de taxa in plus cand ajunge comanda sau a fost adaugata deja cand am plasat-o - este 400 ron plata, atat imi arata. La astia 400 exista deja si taxa respectiva? Sau se adauga dupa?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu ești "taxată"; doar că e posibil să existe un comision de schimb valutar la banca emitentă. Acesta e în general mic, neglijabil față de suma totală.

1 răspuns:
| ThisStar a răspuns:

De obicei cand comanzi de pe un site international ca amazon, mai sunt si taxele vamale pentru produsul comandat depinde din ce tara vine, si nu intotdeauna se pot plati la finalizarea comenzii, cateodata se platesc separat si o sa-ti tina produsul in vama pana faci plata, taxa vamala e un procent din valoarea comenzii, exemplu la leptopul meu pe care l-am comandat din sua m-a costat cam 2300$ am platit ceva gen 400$ taxe la vama nu tin minte exact dar cam pe acolo, suma variaza in functie de tara si orasul in care iti ajunge comanda