| Iunix a întrebat:

Dacă scot brusc laptopul din priză, adică fără să-l închid de la windows ( adică atunci când apare „ windows recovery error " ) se pot strica piesele din el ( componentele fizice ) sau se strică doar windows-ul?

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Windows recovery error inseamna ca tie deja ti s-a inchis. Tu te referi la windows recovery error ca ecran albastru nu?
Aia se intampla cand windows-ul s-a inchis brusc. Echivaleaza cu un infarct. Pur si simplu cedeaza si se stinge el. In general se apasa pe butonul de power.
Scoaterea laptopului din priza nu are niciun efect devastator daca ai bateria inauntru. Probabil stai pa acumulator si el se stringe oricum cand il scoti nu?
Nu dauneaza daca el a facut deja infarct sau daca umbli pe google.
Insa poate avea efecte foarte grave daca instalezi update-uri de exemplu si il scoti din priza iar el se stinge.
Daca ai vreo problema poti sa o descri tot aici si voi incerca sa te ajut. Vreo eroare ceva?

| Iunix explică (pentru Kriss96):

Anu trecut s-a stins ( s-a scos din priză) când instalam câteva update-uri crying
El merge bine... crezi că asta i-ar fi putut afecta „ piesele din el "?

| Iunix explică (pentru Kriss96):

Și încă ceva... am 4 GB memorie RAM, până acum am avut windows 7 Ultimate pe 32 de biți, dar utiliza doar 2, 33 GB de memorie RAM. Acum am windows 7 Ultimate pe 64 de biți, dar nu utilizează 4 GB RAM, utilizează doar 3, 82 GB RAM. Asta o fi de la windows-ul pe care l-am instalat sau s-a defectat o parte din memoria RAM (adică 0, 18 GB )?

| Kriss96 a răspuns (pentru Iunix):

Nu se strica absolut nimic (fie windows, fie componente hardware) daca se inchide brusc atunci cand faci chestii simple.
Insa da, poate fi afectat (atat windows cat si componentele) daca instalezi update-uri pe el si se stinge singur sau il scoti din priza brusc si automat se stinge.
Deci depinde de ceea ce faci.
Am patit si eu sa se stinga singur cand instala 60 de update-uri windows. S-a belit putin de nu mai intra in windows dar i-am dat sa corecteze erorile de pe hard disk. Erau destul de multe si s-a rezolvat.
Daca vreodata ai nevoie tine minte ca in teorie se pot intampla multe, dar in practica problema e de cele mai multe ori hard disk-ul. Se foarmeaza bad-uri sau erori pe el. Erori cel mai mult. Un chkdsk rezolva erorile. Chiar si bad-urile.

| Kriss96 a răspuns (pentru Iunix):

E chestie de windows. Daca e pe 32 consuma mai putin. Pe 64 consuma mai mult.

| Iunix explică (pentru Kriss96):

Bine mulțumesc, dar întrebarea mea este de ce windows-ul pe 64 de biți nu utilizează toată memoria ram? Nu o utilizează pe toată pentru-că ar putea fi „defectă " o parte din memoria RAM( adică 0, 18 GB)? Sau așa este windows-ul ăsta (pe 64 de biți ) și nu o poate utiliza el pe toată?

| Kriss96 a răspuns (pentru Iunix):

Niciun windows nu utilizeaza toata memoria RAM. Ideea e sa nu o utilizeze pe toata. E rau daca nu ai memorie RAM libera deci stai linistit. E bine asa cum e.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca scoti laptopul din priza nu se intampla nimic ca de aia are baterie

| Jipa95 a răspuns:

Nu se strica nimic nu se intampla nimic. Trece pe baterie si cu asta basta.