| Cronos126 a întrebat:

De cand am luat monitorul DELL SE2216H a avut cateva urme de mana pe el. Azi m-am gandit sa le sterg, totul era ok inainte. Acum dupa ce prima data am pus un servetel cu apa si acesta era stins nu s-au sters. Dupa ce am pus o carpa pentru ochelari si spirt s-au sters. Acum cand l-am aprins nu se mai vede asa HD monitorul se vede parca ar avea niste puncte mai blurate asa. Acesta fiind monitorul: https://:///... DLLBPYBBM/

Sper sa ma ajutati sa se vada ca nou, nu vreau sa ramana asa.

52 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

laughing Cand ai cumparat monitorul de ce nu ai citit acele indicatii de curatare a monitorului daca habar nu avea-i pe ce lume traiesti? Acum ai 2 posibilitati: 1 il arunci la gunoi
2 incerci la un service poate il pot repara...

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Vreau sa spun ca totul se vede ok doar ca nu mai e cum era inainte...
Sigur exista o alta solutie.

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Se vede parca ar avea pe el stropi de apa minusculi, ma gandesc sa il usuc cu fionul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cronos126):

Incearca sa il usuci cu razatoarea. Am auzit ca merge mai bine.

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

NU EXISTA NICI O SOLUTIE! L-ai stricat! In termeni it se zice ca s-a pixelat, deci sansele sa se poata repara chiar si la un service sunt foarte mici doar daca nu iti schimba display-ul dar atunci mai bine iti cumperi un alt monitor ca pretul sa-l repare asa se va apropia de pretul unui monitor nou. Deci ori ramai asa ori iti iei altul iar cu freonul sa NU TE APROPII DE EL ca-l strici mai rau! Ce idei ai in cap... laughing

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Cum naiba apa poate sa il strice?

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Nu apa ci ALCOLUL!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Am verificat, am luat un program de verificare a pixelilor morti, nimic, totul e in regula, nici macar un pixel mort, ce se intampla? Mi se vede foarte putin blurat dar nu este de alta culoare, asta inseamna ca nu sunt morti nu? Decat afecatati

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Am observat ceva cand misc mausul pe culoarea neagra mausul fiind alb ramane in spatele lui culoarea alba pentru foarte putin timp.

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Numai in acel loc e pixelat dar cu timpul se poate marii acea pata...

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

E de la alcol, am pete peste tot dar minuscule din cauza alcolului m-am dus la service si au zis baietii de acolo ca nu am probleme cu pixelii, e protejat ecranul cu sticla, doar sticla e patata din cauza spirtului si vorbi cu un om din Italia care avea pete mari pe sticla si imi recomanda solutia asta: https://mediagalaxy.ro/gel-de-curatare-lcd-plasma-laveta-hama-49645
Care sper sa mearga. Daca nu eu o sa il las asa. =(

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Exact asa am eu dar iti spun sa nu te astepti sa repare acel lichid de curatare ca nu o va face big grin oricum nu trebuie sa asculti de mine cumpara-l ca vei avea nevoie de el pentru curatare mai tarziu... happy Alta data lichid de asta sa folosesti la orice ecran care vrei sa-l cureti! happy

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Sunt pete nu sunt altceva...

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Da-mi o poza sa vad eu ce ai acolo!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Nu stiu daca se intelege tocmai bine pentru ca am o camera praf la telefon...

| Cronos126 explică (pentru Cronos126):

Nu merg linkurile... incerc pe alt site...

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Pe prima poza nu se vede nimic! Pe a 2-a, nu stiu... alea sunt pete sau comenzi rapide ca nu se vede nici o comanda rapida pe desktop!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

In ultima se vede cel mai bine

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

E pixelat! Nu ai ce mai face!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

E pixelat dar nu are pixeli morti se poate macar asa ceva?

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Binenteles! dar degeaba nu are pixeli morti daca arata naspa...

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Si... asta nu se poate repara? La un service sau ceva?

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

NU! pot doar sa-ti schimbe display-ul!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Sii. asta cat costa?

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Aproape cat monitorul cand era nou!

| Cronos126 explică (pentru lpavel):

Vai de...

| lpavel a răspuns (pentru Cronos126):

Asa e, vai de... happy Omul cat traieste invata, pacat ca nu pe pielea altora... Si mie mi s-a intamplat cu altceva care a costat 550 lei, tot ca un monitor laughing