| Crosto a întrebat:

Salut TPU! De cateva zile am un pc 16 gb ram i5 dar placa video nu este in unitate mi-am luat pc cu 16 gb stiind ca din bios ii pot aloca vram dar problema e cand intru in bios la windows 10 la advanced nu vad absolut nimic despre vram, vga etc cum pot adauga vram si de ce nu pot vedea la advanced optiunea de a adauga?

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu poti intra "in bios la windows 10" pentru ca Windows 10 e sistemul de operare, si BIOS-ul e... BIOS-ul, adica partea aia de dinainte de sistemul de operare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se poate intra in BIOS fara nicio problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmareste aici un ghid :
https://www.youtube.com/watch?v=vZTlzbdy-lo&t=565s

| Wr3nch a răspuns:

Stii ca nu merge asa nu? laughing) Degeaba ii dai tu 8gb de vram, ca placa aia integrata tot slaba e si nu duce jocuri pretentioase ca lumea.

| NLS a răspuns:

Ce procesor ai? (modelul exact)
Si modelul placii de baza este...?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E maxim 512mb vram pe i5, este pe Youtube un ghid. Trebuie in registru

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar BIOS-ul nu are nici o legatura cu Windows 10. Poti avea si Linux pe sistemul ala, BIOS-ul ramane la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De acord insa cred ca ai inteles ideea, el are windows 10 si a intrat in BIOS atata tot. Nu o fi cea mai corecta exprimare, dar pentru mine a fost clar.