| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile tot mi se deschid ferestre cu reclame pe calculator gen "ati castigat un iPhone" sau "cum sa castigi 500$ in 2 minute" si nu stiu cum sa scap de ele. Ferestrele se deschid cu Google Chrome. Nu stiu daca se deschid cu acest browser pentru ca el imi e "default browser" sau pentru ca el e browser-ul infectat. Am scanat calculatorul cu Avast, Super Anti Spyware si Ad-Ware Antivirus si spun ca nu e nici o problema. Un lucru ce am mai observat tot de o zi la chrome e ca se tot deconecteaza uneori si imi dispare tema, aplicatiile instalate si setarile puse de mine. De exemplu sa imi ramane bara cu favorite. Favoritele raman dar nu apar in partea de sus a ferestrei. Plus de fiecare data cand deschid dupa ce "uita" toate setarile mele imi spune ca o extensie vrea sa se instaleze si daca ii dau permisiunea sa o faca. Nu ii mai stiu numele ca apare cum am mai spus dupa ce mi se dezactiveaza setarile. Sper ca am explicat destul de bine si precis care e problema. Dau funda la cel ce ma ajuta cu un raspuns corect.

8 răspunsuri:
| bortanradu a răspuns:

Am deja AdBlocker pe Chrome dar nu e acelasi gen de reclame ca cele de pe YouTube de exemplu. Nu stiu daca sunt reclame. Stiu ca imi deschide o fereastra de Chrome chiar daca nu navighez pe internet si ma duce pe site-uri cum am dat exemplu mai sus. Azi dimineata mi-a deschis o fereastra cu un site de intalniri.

| Bodeanu_Radu_1994 a răspuns (pentru bortanradu):

Și Cum pot sa scap de el?

| bortanradu a răspuns (pentru Bodeanu_Radu_1994):

Uita-te in Control Panel la ce programe ai instalate pe computer. Daca gasesti un program dubios, dezinstaleaza-l.

| Stratulat_Ilie_1996 a răspuns (pentru bortanradu):

Asa si la mine si nici eu nu stiu ce sa fac

| al3xander a răspuns:

Foloseste mai multe utilitare pentru dezinfectie, in primul rand o scanare de virusi cu http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml si http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/ dupa care foloseste utilitare de stergere a programelor de tip "junkware" cu http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/ si http://www.bleepingcomputer.com/download/junkware-removal-tool/
pentru a bloca si reclamele din browser dupa foloseste extensia asta http://adblockplus.org/en/chrome

| michael5813 a răspuns:

Poti eventual sa schimbi motorul de cautare trecand pe mozila. Odata trecut descarci ad blokplus il instalezi si nu vei mai fi deranjat de nici un fel de reclama.

| Aktra a răspuns:

Pai daca ti se deshid cand esti pe web, adica pe google sau ceva de genul inseamna ca trebuie sa iti iei Adblocker, dar daca ti se deschid pe desktop e virus.

| Sorydory_Sd_1970 a răspuns:

Am patit-o si eu, am facut o actiune de recuperare si acum e ok.trebuie reinstalat Chrome.nu se pierd parole sau fisiere personale, doar cateva aplicatii instalate recent.