| xShaaro a întrebat:

De ceva timp am o problema la internet, eu am un calculator cu windows 10 Si e conectat la internet prin cablu, nu există zi sa nu se întrerupă netul ( doar pe calculator) pe celelalte dispozitive merge perfect netul.
Cine ma ajuta sa rezolv problema primește funda

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vezi că ar putea fi o problemă la una dintre mufe (un fir rupt in interior, care nu te lasă să faci conectarea) fie la mufa pe care o bagi in router, fie la cea care e pusă in PC. Mișcă un pic firul (cablul), ia-l din router si introdu-l din nou, poate vei reusi sa faci conectarea.

Eventual, poti încerca (și) așa:
Control Panel→Network And Internet→ Network and Sharing Center→ Troubleshoot problems→ Diagnose and repair network problems.

| xShaaro explică (pentru floresdemayo):

Acum am dat reset la pc, poate se va remedia problema, in caz contrar o sa folosesc metoda dvs

7 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Există posibilitatea să ai probleme cu placa de rețea. Știi cumva, este on-board sau pe slot?

| xShaaro explică (pentru adryang78):

Nu ma pricep.

| adryang78 a răspuns (pentru xShaaro):

Hai să procedăm metodic:
1. Folosești un router?
2. Câte dispozitive ai în casă care folosesc aceeași conexiune?
3. Dacă ai router, uită-te în spatele lui - ai un port de culoare albastră sau galbenă, apoi în că vreo câteva, de culoare gri. Câte sunt?

| xShaaro explică (pentru adryang78):

Da folosesc router.
Am 4 dispozitive conectate în total.
2 porturi grii si 4 galbene

| adryang78 a răspuns (pentru xShaaro):

Scoate cablul principal din router și leagă-l direct la calculator, apoi lucrează o perioadă pe el și vezi dacă se mai întrerupe.

| ASDW4LIFE a răspuns:

Man, incearca sa nu mai folosesti cablul, daca nici asta nu merge poate ai prea multe dizpozitive pe router si nu mai suporta