| Laurențiu9966 a întrebat:

Salut TPU, de ceva timp folosesc opera ca browser principal fiindcă are vpn dar de câteva luni nu mai funcționează în sensul ca de fiecare data când vreau sa folosesc vpnul imi apare o fereastra captcha care chiar dacă o completez bine se repeta la infinit. Stie cineva de ce?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Se detectează o eroare peste care nu poți trece cu "Captcha", se va repeta la infinit. E cauzată de traficul neobișnuit de date dintre rețeaua ta de internet și serverul VPN. Când se trimite request de conectare (cererea de conectare) către un server VPN din opera browser, traficul tău de date trece prin acel server VPN. Când conexiunea nu este stabilă sau providerul de servicii de internet îți blochează temporar accesul către acel server, se va produce o eroare la conectare. Contează foarte mult și protecția antivirus, un firewall îți poate filtra traifcul de date, toate pachetele de date trimise și primite de la server pot trece prin filtrul firewall-ului.
Testează următoarele lucruri :
Restartează unitatea;

Dezactivează temporar din sistemul de operare antivirusul și firewall-ul;

Du-te la modem, decuplează-l de la rețea o jumătate de oră până se realocă o altă adresă IP. Îl conectezi din nou la rețea, aștepți să se stabilizeze conexiunea, verifici acum cum funcționează Vpn-ul.

3 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Dezinstall, reinstall
phoock it
pune-l pe asta: https://portableapps.com/apps/internet/opera_portable
reinstall-ul e ca ii stergi folderul si il reinstalezi (deci cureti perfect)

Răspuns utilizator avertizat
| PrimeAngelus a răspuns:

Intra cu Brave sau Duckduckgo, nu o sa mai știe nimeni că navighezi pe net