| nestiy a întrebat:

De ceva timp mi am cumparat un calculator gata facut de la Lenovo. M am cam plictisit de performantele lui si as vrea sa fac un mic upgrade. Este posibil sa scot componentele care sunt cat de cat bune (in cazul meu procesorul si memoria ram) si sa le mut intr o carcasa cumparata de mine unde o sa intre o noua placa video, placa de baza, sursa, cooler, si Hdd. Este posibil? Aveti mai jos wishlistul cu componentele care vreau sa le cumpar si spuneti mi daca sunt toate compatibile sau lipseste ceva. - https://goo.gl/6dqkPv

Iar componentele care vreau sa le mut din pc-ul actual in cel nou si sa le pastrez sunt:
- CPU: Intel Core i5 6400 2. 70GHz
- RAM: 2 placute DDR4 8GB - 2133MHz

Si instalarea cums e efectueaza. Cum trebuie procedat dupa ce am introdus si conectat cablurile si componetele in carcasa? Activarea windows de asemenea.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Le poti muta dar vei pierde garantia (daca o mai ai). Trebuie sa ai grije la montarea procesorului sa nu gresesti pozitia si sa pui pasta termoconductoare intre procesor si cooler. Activarea Windowsului se face automat daca-l ai cu licenta si ai un cont Microsoft.

| nestiy explică (pentru Salontanul):

De garantie nu ma intereseaza si de procesor stiu sa l montez. Eu voiam sa stiu daca sunt compatibile toate intre ele.

| Salontanul a răspuns (pentru nestiy):

Da. Am verificat. Sunt compatibile.

| RAY a răspuns:

Eu nu recomand sa faci tu asa ceva

| PIKOKOKO a răspuns:

Daca sunt compatibile (pentru ca nu m-am uitat) atunci sigur ca da.

| Paul6691 a răspuns:

Salut!
Daca componentele nu sunt compatibile cu placa de baza, risti sa arzi tot!
Te-as sfatui sa mergi la un centru de depanare, iti inlocuiesc sau upgradeaza ce doresti tu!
Succes!