| 1StefaNNN a întrebat:

Salut TPU.
De curand, am achizionat un router.
Ei bine, problema nu este aici, l-am scos din cutie, m-am conectat, a cerut autorizare, l-am autorizat si programat.
Totul perfect pana aici, pana cand am intrat pe aplicatia SPEEDTEST sa vad ce viteza de internet am.
Frecventa de 2, 4GHz:
0, 97 MB/s la download
1, 14 MB/s la upload.
Frecventa de 5GHz:
1, 22 MB/s la download
1, 16 MB/s la upload.
Poate vi se par niste viteze mici si chiar asa este. Acest router ar trebui sa tina pe frecventa de 5GHz macar 500 MB/s la download si la upload macar 300 MB/s (adica viteze de 400 ori mai mari).
Acum, aveti idee de vitezele sunt atat de mici?

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Cred ca asa e viteza retelei la care e conectat routerul. Nu cred ca routerul ar limita viteza asa de mult.

| 1StefaNNN explică (pentru halogen001):

Am oferta de la Digi: Fiberlink 1000mbps.

| halogen001 a răspuns (pentru 1StefaNNN):

Eu am router UPC cu viteza 500/25 si pe telefon pe 5GHz viteza se apropie de 500Mbps. Trebuie incercat si prin cablu cat e. Daca nu merge bine, trebuie de luata legatura cu Digi.

| OvidiuNitan364 a răspuns:

Daca ai bagat o sarma acolo in router sa prinda niste semnal normal ca asa ai netul, schimba sarma aia si ia-ti net de la DIGI

| NLS a răspuns:

Vezi ca incurci ceva, destul de grav.
Pe ce pariem ca voiai sa spui 500mbps, si respectiv 300mbps?
In consecinta, numerele acelea, impartite la 8, pentru a obtine MB/s.

8 biti = 1 byte
Si de aici rezulta
1000 mbps (sau 1 Gbit/s) = 125 MB /s

Adica daca ai router care suporta maxim 1000 megabiti pe secunda, poti scoate cu maxim 125 MB/s.
Si aceasta e viteza maxima, pe care nu o s-o atingi mereu. Depinde de pe ce server scoti, la ce ora, cata lume e conectata in acelasi timp la el, si bineinteles, distanta pana la el.

Sa revin la viteze.

Ai spus ca modemul suporta download de 500mbps, adica maxim 62. 5 MB/s.

Dar conteaza si contractul tau de net (care sunt sigur ca nu e cazul, dar ar putea fi de doar 100 sau 150 mbps. Chiar si asa, ar fi trebuit sa poti scoate cu aproximativ 8-10MB/s uneori, deci nu e asta problema).

Mai conteaza si generația cablului dintre modem/router si PC/laptop.
Daca nu ai macar CAT5, nu e de mirare ca ai vitezele acelea.
https://images.app.goo.gl/Jbtrx2FT8FXYhwV16

Incearca eventual sa reinstalezi placa de retea.
Cauta ultima versiune de driver pe pagina producatorului placii de baza (sau pagina laptopului).

Daca nu folosesti cablu, ci WIFI, conteaza generatia de asemenea.

Daca aparatul tau are doar b/g/n... Adica WiFi4... E explicabila acea viteza.

Daca are b/g/n/ac, adica WiFi 5, atunci e altceva de vina.

Insa si in acest caz e bine sa te asiguri ca ai instalat cel mai nou driver.