| Dorian0300 a întrebat:

De curând am achiziționat o placa de baza și anume MSI A320M-A PRO MAX mi-a ajuns acasă am montat-o toate bune și frumoase pana când un utilitar și anume msi live update 6 a cerut un update de bios pentru placa. Am zis ok hai sa îl facem, a început sa își descarce ce avea nevoie după care pc-ul și-a dat restart, a început instalarea noii versiuni de bios după care și-a dat restart din nou iar după acel restart ecranul monitorului este negru. Pot doar sa aprind pc-ul iar ca să îl sting trebuie sa țin apăsat butonul de power cam 10 secunde butonul de restart nu funcționează, tastatura nu funcționează, la fel și mouse-ul.

Răspuns Câştigător
| Daniel323 a răspuns:

Tocmai ai pierdut si garantia.
in contractul de garantie scrie clar ca din cauza unui update de bios nereusit garantia se pierde.

| Dorian0300 explică (pentru Daniel323):

Ok am înțeles dar se mai poate rezolva problema?

6 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Poate ca noul bios nu e compatibil cu vechile setari bios si atunci ar trebui incercata resetarea setarilor in varianta "Clear CMOS" Trebuie cautat manualul placii de baza http://download.msi.com/archive/mnu_exe/mb/M7C52v1.2.pdf
si la de la pag 17 se executa "JBAT1: Clear CMOS (Reset BIOS) Jumper"

JBAT1: Clear CMOS (Reset BIOS) Jumper
There is CMOS memory onboard that is external powered
the motherboard to save system configuration data. If you
configuration, set the jumpers to clear the CMOS memory.
Keep Data Clear CMOS/

(default) BIOS
Resetting BIOS to default values
1. Power off the computer and unplug the power cord.
2. Use a jumper cap to short JBAT1 for about 5-10 seconds.
3. Remove the jumper cap from JBAT1.
4. Plug the power cord and power on the computer.

Deci se opreste, se scoate din priza, se scurtcircuiteaza pe placa timp de 5-10 secunde pinii JBAT1 si in felul asta se sterg setarile vechi. Se inlatura scurtcircuitul si se porneste calculatorul.

Daca update-ul a fost ok, ar trebui sa porneasca.

| Dorian0300 explică (pentru Algo098):

Update-ul a ajuns la 100% și atunci și-a dat restart o sa încerc chiar acum și o sa revin cu un raspuns

| Dorian0300 explică (pentru Algo098):

Nu a mers o sa îl duc luni la un service ca să aflu exact ce are mersi ca ai incercat sa ma ajuți.

| Algo098 a răspuns (pentru Dorian0300):

E vina producatorului ca nu a facut placa mai sigura la update-uri. Trebuia sa ii puna bios dublu si daca update-ul nu merge sa porneasca cu biosul vechi, sa aiba o setare cu jumper sau comutator pe placa ca sa porneasca cu un anumit bios.

| Dorian0300 explică (pentru Algo098):

Chiar ca este pentru ca placa în sine mi la recomandat îmi place brandul MSI dar de data asta chiar m-au dejamagit