| Gion3334 a întrebat:

De curand am observat o problema la un laptop pe care l-am achizitionat de curand. Problema se afla la baterie. Mai exact, apare un mesaj cu acest text (cand dau click pe acea iconita de la baterie) "plugged in / not charging". Din ce cauza laptopul nu se incarca? Chiar daca are acces la energie? P.S. : L-am lasat sa se descarce putin si dupa l-am conectat iarasi... pur si simplu, e conectat, dar nu se incarca! Am incercat si diverse metode de pe internet, dar nu functioneaza.

Răspuns Câştigător
| PringAloe a răspuns:

Hai sa iti explic ceva, laptop-urile mai de ultima generatie au un sistem in care nu solicita bateria, la mine de exemplu mai mult de 97% bateria nu se incarca, chiar daca este in priza pentru a nu solicita bateria si a nu scadea din viata ei, mie imi scrie asa
"97% avaliable (plugged in, not charging) adica firul de alimentare este in laptop dar nu incarca, deoarece acest sistem nu da voie sa incarce mai mult de 97%, dar daca la tine de exemplu scrie asa "plugged in / not charging" si ai bateria pe low gen 10% 15% sau chiar 0% atunci e alta problema, gen poate fi bateria stricata, dar eu cred ca ai ca si la mine, deci daca ai cum am zis mai sus nu trebuie sa te preocupi de nimic

| sierra1 a răspuns (pentru PringAloe):

Nu e bine Sergiule că nu se încarcă 100%. Asta e un DEFECT al bateriei/circuitului de încărcare

| PringAloe a răspuns (pentru sierra1):

Sierra, informeaza-te mai bine pe net, si ai sa afli ca este o optiune care o are laptop-urile mai nou iesite, in care ajuta bateria sa nu fie suprasolicitate, deoarece daca ar fi sta in permanenta 100% ar solicita bateria, iar prin optiunea asta bateria nu este solicitata deoarece nu o incarca in permanenta si mareste viata bateriei

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu mi-ai răspuns la sugestia dată ieri

| gabicoo a răspuns:

Poate fi de la incarcator.
Dar mai intai trebuie sa dai cateva detalii:
- ce brand e laptop-ul tau?
- cate celule are bateria?
- windows- ul e cu licenta?
- de la ce magazin ai luat laptop-ul?
- cat de nou e?

| Gion3334 explică (pentru gabicoo):

Https://altex.ro/......free-dos/, windowsul nu e cu licenta (windows 10 pro)

| KillaNoFilla a răspuns:

Daca totul e conectat, a cedat bateria.