| Bacanu_Petrus_1987 a întrebat:

Salut TPU,de curand am schimbat sursa la calculator si nu mai da semnal calculatorul in monitor sta aprins becul de stand by,tin sa mentionez ca se invart ventilatoarele,coolerul la procesor, ventilatoarele la placa video, nu primeste semnal monitorul?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Verifica si RAM ul, schimba placutele intre ele, incearca cate o placa pe rand in fiecare slot.
Fie nu e bine infipt, fie se mai intampla sa se defecteze (manipulare necorespunzatoare din partea ta, sau din senin).

In alta ordine de idei, daca ventilatoarele placii video se invart, nu inseamna ca si trimite semnal.
Ca atare, (daca ai) incearca alta placa video, sau cea interna, DACA ai mufe la placa de baza.

(exista 2 categorii de procesoare ce nu au video integrat: cele din categoria high end, (unele modele din seria extreme) dar ma indoiesc ca e cazul la tine, si cele mai vechi de 2008, insa atunci e de bine, caci are aproape sigur placa de baza grafica integrata).

| Bacanu_Petrus_1987 explică (pentru NLS):

Placa de baza este Asus p8h61-m lx2 r2.0

1 răspuns: