| Cristian12321 a întrebat:

De curand m-am horatat sa imi formatez pc-ul. Am downloadat windowsul (xp sp3), l-am pus pe cd (l-amfacut bootabil) am mers in BIOS am stetat sa se booteze prima oara CDROM-ul dar cand i-am dat restart mi-a aparatul asta:
CDBOOT:Couldn't find NTLDR
Ce pot face?
Ma poate ajuta cineva? va rog

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reseteaza CMOS. Scoate bateria BIOS-ului si atinge cu un corp metalic amandoua clemele, apoi reintrodu bateria.

Asigura-te ca ai CD primul in ordinea de bootare si ca hardurile sunt conectate corect.

5 răspunsuri:
| Cristian12321 explică (pentru IonutGaby):

Pe site scrie sa restaorez NTLDR și fișierele ntdetect.com din Windows cu Cd-ul dar problema este ca nu merge sa il folosesc adica imi da acea eroare si nu pot intra pana la partea de recovery console...

| IonutGaby a răspuns (pentru Cristian12321):

Atata am gasit.Incearca windows 8 fa si tu o shimbare, suntem in 2014 si foloseti un windows creat pe la inceputul anilor 2000-2001?

| Cristian12321 explică (pentru IonutGaby):

Pai da, deoarece nu imi place de nici o culoare windowsul 7 si cu atat mai putin 8-ul. Si + ca nu il pot schimba datorita aceteri erori... am incercat si cu win 7 si tot nu merge... dar cd-ul e bun.

| IonutGaby a răspuns (pentru Cristian12321):

Incearac ce a zis krakilla.