| anonim_4396 a întrebat:

De curand ma tot suna un numar din strainatate iar cand raspuns e un robot care spune ca e un mesaj important si sa-i sun imediat. Am blocat numarul dar ma suna mereu cu un numar asemanator (Diferenta la ultimele cifre). Daca nu raspuns, telefonul suna cam 5 secunde si se inchide. Ati patit vreodata asa ceva?

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu mai raspunde la numere straine din alte tari. E teapa. A patit si sora mea asta doar ca ea nu a raspuns dar o sunau din alte tari vreo 3 saptamani. Te suna din alte tari numere straine sau iti dau bip pentru ca tu sa suni inapoi si sa te taxeze la apelul efectuat de tine. Iti sugerez sa nu raspunzi sau sa suni inapoi astfel de numere din alte tari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tocmai asta mi se intampla si mie!
Ieri (sambata) am fost sunat de un numar lung tot din strainatate de vreo 3 ori. Nu am raspuns, deoarece am vazut pe Youtube cum ca sunt dinaia care iti i-au bani sau ceva de genu daca ai abonament sau daca iti incarci telefonul cu euro si nu direct cu minute plus ca te pot inregistra.

Eu zic sa nu suni.
Daca stii ca nu ai de cine sa fii contactat din strainatate pentru ce ai raspunde?

| Couragebv a răspuns:

Telefon cu suprataxa, grija, sa nu suni inapoi!

| PappZsoltAndras a răspuns:

Acest lucru se intampla foarte frecvent, iar sunatorii pot suna de oriunde. Este un tip de scam bine gandit: Iti raspunde un robot care incearca sa te tina pe telefon cat de mult poate ca sa iti faca cost suplimentar. Eu zic sa eviti acest lucru, mai bine inchide de oricate ori. Cred ca este o aplicatie pe magazin play de unde poti bloca sa nu mai primesti mesaje sau telefonari de la o tara. Daca ai abonament, de preferabil ar fi sa nu inchizi pentru ca atunci ei isi dau seama ca au de peste o persoana care ar putea avea abonament si iti pot face un cost suplimentar de iti sar ochii din cap.

| BogdanMo a răspuns:

Încerca să iti iei aplicații de blocare a numerelor de telefon, sigur te suna cu taxa inversa.

| Bula a răspuns (pentru BogdanMo):

Cu taxa inversa se poate suna DOAR daca postul apelat ACCEPTA taxa inversa!
In caz contrar, daca firma de telefonie nu are acceptul expres a abonatului, atunci va suporta costul apelului, iar cel apelat nu poate fi obligat la achitarea taxei de convorbire.

| RataNebuna a răspuns:

Da, niciodata sa nu mai raspunzi pentru ca doar te tin la telefon si iti fac cost suplientar pe cartela sau daca i suni inapoi la fel vei plati in plus la abonament deci in concluzie nu mai raspunde si nici suna inapoi numere din strainatate