| Costi21FTW a întrebat:

De la pc-ul meu vechi la inceputul Veri prin Iunie ventilatorul meu se auzea foarte tare cand ma jucam ceva. Acum cand ma joc se aude foarte lin si deloc tare sa fi fost de la caldura sau este altceva?

1 răspuns:
| UserRo10 a răspuns:

Vara, cand temperatura e ridicata, pc-ul nu isi mai face racirea cum trebuie.
Daca in camera ai 34 grade, temperatura minima la care pot ajunge componentele tale este de 34-35 grade, oricat de tare ai forja ventilatorul. Nu mai exista schimb de caldura deoarece aerul si componentele sunt in echilibru termic. E posibil sa nu fie nici suflat de praf pc-ul pentru ca si el contribuie. Acum probabil ai 20 grade in camera si de aceea functioneaza mai lin pc-ul