| ValiYoo a întrebat:

De la un timp am observat ca pc-ul meu se misca mai greu, am tot incercat sa reinstalez windowsul dar degeaba.
Configuratia calculatorului :
1)Procesor AMD Phenom II X4 black edition
2)Placa video Leadtek nVidia GeForce GT430
3)Memorie Ram Kingston 2GB
4)Placa de baza ASUS M4A87TD EVO

Link pentru fiecare componenta:

1)http://www.emag.ro/......E5JH2BBBM/

2)http://www.emag.ro/......E6MP7BBBM/

3)http://www.emag.ro/......ET1W2BBBM/

4)http://www.emag.ro/placa-de-baza-asus-socket-am3-m4a87td -evo/pd/EM9C2BBBM/

Acum 1 an si ceva am facut calculatorul pe piese chiar de pe emag.ro, m-a costat in jur de 1500 lei (15 milioane lei vechi)
Pana acum 3-4 luni a mers ireprosabil de bine, fara lag in jocuri, etc.
Dar a inceput sa se miste mult mai greu in general, pana si mouse-ul wireless se misca in reluare.Cu mouse-ul multi mi-au spus ca sunt bateriile de vina, ca e defect, ca nu stiu ce dar nu e adevarat.In momentul in care mouse-ul mi se misca greu, parca tot calculatorul are lag.
De exemplu : inainte puteam juca pe windows 7 GTA IV cu cerintele la medium si unele la high si tot se misca superb
Acum si pe windows xp care ruleaza directx 9 nu 11 deci nu cere mai mult ca windows 7, cu toate cerintele la medium, rezolutia 1280x1024 si tot se misca greu.
Am defragmentat calculatorul, am scanat de virusi cu avg antivirus free edition 2013(care il am acum), am folosit fel si fel de programe care repara problemele din pc, dupa cum am spus la inceput am reinstalat si windowsul am incercat mai multe si 7 si xp, nu stiu ce sa-i mai fac.
Poate ma puteti indruma voi in vreun fel!?
Multumesc si astept raspunsurile voastre

5 răspunsuri:
| IT4Ever a răspuns:

Cred ca a venit timpul pentru o curatare interioara (deprafuire degresare etc) si schimbarea pastei termoconductoare numai bine happy

| ValiYoo explică (pentru IT4Ever):

Salut, am curatat tot praful din el crede-ma ca numai eu stiu cate ore mi-a luat laughing, in schimb cu pasta termoconductoare nu am incercat nu stiu daca are legatura cu lagul calculatorului, tinand cont ca eu mai am inca 2 ventilatoare puse de mine in unitate tocmai pentru a mentine,, raceala" pieselor

| Violente a răspuns (pentru ValiYoo):

Normal că are legătura, ai verificat temperaturile? Ai facut puțin WM? (organizare a cablurilor din carcasă). Ai curățat coolerele placă video inclusiv procesor?

Cumperi o pastă termoconductoare bună, cureți CIP-ul de sub coolerele plăcii video și al procesorului pană strălucește, iar după aplici pasta și o întinzi pe toata suprafața CIP-ului.

| ValiYoo explică:

De curatat sunt sigur ca am sters tot bine, o sa incerc si faza cu pasta termoconductoare poate voi rezolva problema, va multumesc pentru raspunsuri, o sa revin cu un comment dupa ce cumpar pasta termo

| ValiYoo explică:

Aveti aici un link cu temperaturile componentelor : http://img189.imageshack.us/img189/3259/picture1nnr.png