| UnBaiatAnonimx221 a întrebat:

De mult timp, 2-3 luni am probleme mari cu netul meu. Eu stau pe laptop, cam la 2 camere distanta de router, prind semnal 3 linii, nu pot merge in camera unde se afla router-ul deoarece acolo sta sora mea si nu stiu ce sa fac pentru a avea viteza mai buna a netului. Am netul de la Telekom, i-am chemat de 3 ori, de fiecare data mi-au schimbat router-ul zicand ca cel precedent este vechi, dar tot degeaba. Credeti ca daca bag un cablu in laptop de la net va merge mai bine? Mentionez ca daca merg in camera unde se afla router-ul merge excelent, dar nu am posibilitatea sa fac asta. Va rog ajutati-ma!

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles ca e sfint cablul!

| UnBaiatAnonimx221 explică (pentru GabiDumitrescu):

Adică?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Adica cablul e tata lor. Baga frumos un Cat 6 - nu te zgirci la cel mai ieftin cablu si totul o sa zboare.

| azeze a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Pe cablu o sa ai mereu semnal mai bun/stabil decat pe wi fi. Trage un cablu la tine in camera pentru net sau muta ruter-ul la tine in camera.

| anonimg a răspuns:

Cablul merge mai bine chiar decat daca ai sta cu routerul in aceeasi camera.
Ai nevoie de asa ceva: https://altex.ro/cablu-de-retea-utp-cat6-hama-20090-10m-alb/cpd/CAB20090/
Adica sa fie mufat la ambele capete, si sa fie lungimea de care ai nevoie, sa-ti ajunga lejer pana la ultimul colt din camera.

Sau poti sa cumperi un amplificator de semnal wireless: https://altex.ro/......TLWA850RE/
Dar acest amplificator sa nu aiba o viteza la internet mai mica decat o are routerul care il ai.

| verdec a răspuns:

Nu trece prin pereți. Am și eu problema asta. Se rezolva cu un punct de acces. E vreo 80 de lei. In bagi in priza și amplifică semnalul.