|

Salut TPU, de un an intreg am asteptat sa mi cumpar un pc de genu, si saptamana asta vreau sa dau comanda, se potrivesc toate piesele si ce credeti despre pc?

https://pcpartpicker.com/list/9GDrzM

6 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Depinde la ce vrei sa faci stream. Fx 8350 teoretic are destule nuclee incat sa imparta bine sarcina intre joc si stream. Problema seriei fx a fost performanta single core care e slabuta. Ryzen a venit cu o imbunatatire de pana la 40% pe single core. Da, o sa poti sa faci stream, dar depinde si de joc acum, oricum, nu cred ca vei mentine 60+ in 1080p.

5 răspunsuri:
| a răspuns:

Daca vrei sa mergi pe streaming, mai bine te-ai gandi la un 1700 de la amd. Pe partea de stream 7700k sufera ca are doar 4 nuclee si 8 fire de executie fata de 8/16 la amd.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru AlinKun):

Am un pc acum
Placa video -280x 3GB TurboDuo
Procesor- AMD 8350 8-CORE 4.0 GHz
RAM - 16 GB DRR3
HDD- 1TB

crezi ca asta e bun de stream?

| a răspuns:

Dupa placa video de (aproape) 500$ presupun ca e pentru gaming.

In acest caz un i7 nu se justifica (este util insa pentru video/foto/editare muzica sau programe CAD).

Ai putea merge pe un i5 si sa iesi mai ieftin sau daca vrei neaparat sa chelutiesti aceeasi bani, baga diferenta intr-o placa video mai buna care sigur te va ajuta la gaming.

| explică (pentru flixbuster):

Pai am vazut ca e cel mai bun procesor in gaming deocamdata si placa video e ok, joc cel mai mult CS GO si Overwatch si le joc in Low settings, dar vreau pc-ul sa fac si Stream si bani aia i am strans deci cam toti vin in acest pc.

| a răspuns:

O alegere foarte buna, potrivesc de minune.