| 00JHPbuckshot a întrebat:

de unde pot gasi lentile simple de cumparat? Genul de lentile convexe focusate pe care le au lupele, insa doar lentilele in sine. Ma intereseaza distante focale de 12 cm, 5 cm si 1 cm, sau amplificare de 2.5x, 5x si 20x.

Pe internet nu gasesc nimic, ma intrebam daca oare pot gasi in Bucuresti la Obor. Multumesc.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Lentile cu dioptrii atat de mari (8, 3 - 20 - 100 dioptrii) nu sunt comercializate, dar nici nu prea se folosesc.
In practica se folosesc lentile combinate, mai usor de slefuit.

Pentru marire de 20x sau mai mare se folosesc microscoape. iar de 3-5x sunt folosite de ceasornicari si mecanica fina.