| Iunix a întrebat:

De vreo două zile atunci când intru pe Google ( folosesc Google Chrome ) antivirusul ( Avast) îmi detectează un virus Win32:Adware-gen (Adw).Ce trebuie să fac?

6 răspunsuri:
| Iunix explică:

NU am instalat nimic îmi detectează virusul doar atunci când intru pe net fără sa descarc ceva sau să intru pe o pagină.

| xFluing a răspuns:

Asta fiindca ai un adware pe calculator. Ia-ti ADWcleaner si Malwarebytes Antimalware, si pentru numele lui Dumnezeu frate nu folosi Chrome ca ala e un virus inusi.

Foloseste Chromium, daca iti place Chrome asa de mult. Chromium e practic Chrome, numai ca nu e un virus.

| xFluing a răspuns (pentru xFluing):

Plus ca mai folosesti si Avast pe deasupra.

| antiacta33 a răspuns (pentru xFluing):

Salut! Problema care o are tipu' nu este de la Chrome, iar Chromium este tot Chrome doar ca e construit pentru Linux si are cateva mici modificari. Dar la baza lui este Google Chrome, deci nu e cam nici o diferenta big grin

| xFluing a răspuns (pentru antiacta33):

Acele "mici" modificari ale lui Chromium (si da stiu ca e tot chrome) sunt faptul ca au scos toate uneltele de spionaj aflate pe Chrome original.

| antiacta33 a răspuns:

Adware-gen a aparut in calculatorul tau cand ai incercat sa descarci ceva (muzica, jocuri piratate, sau chiar programe care te vor intreba daca vrei sa instalezi Adware-gen). NU e de la Google Chrome...Foloseste ADW cleaner, si ai grija ce instalezi big grin