| Gabi16 a întrebat:

Salut TPU,deci am o problema cu pc-ul,parca nu mai merge cum mergea inainte,toate jocurile mergeau fin,frumos, fara sa sacadeze...acuma parca nu mai e asa, de exemplu la StarCraft 2 in bataliile mari parca nu mai ruleaza asa fin cum era,am reformatat pc-ul,am schimbat si cateva drivere la placa video sa vad cum se misca,l-am dus la magazinul de pc,cei de acolo au zis ca nu au sezisat nimic,acuma nu stiu cat de bine s-au uitat aia de acolo, dar nu mai stiu ce sa fac sa fie ca si inainte.

Am un i5-4570 3,2 ghz, placa video gigabyte gtx 750 ti 2gb ddr5, 8 gb memoria ram Kingston, placa de baza Asus h81m-k,sursa zalman glx 500W (ZM500-GLX),si un HDD Toshiba de 1 TB.Toate le-am luat din Altex pe bucati. nu stiu ce sa mai fac, oare un SSD m-ar ajuta? Va rog daca m-ar putea ajuta cineva vi-as fi recunoscator.

7 răspunsuri:
| DaftPunk a răspuns:

Posibil sa fie prafuit inauntru si sa nu se mai raceasca corespunzator.Incearca sa-l cureti, sau du-l la cineva care stie.

| matrix100 a răspuns:

Mie mi se pare performant calculatorul tau. eu joc starcraft 2 pe un calculator mult mai slab, chiar sunt curios ce raspunsuri primesti si care ar putea fi problema. succes

| RaduTN a răspuns:

1. Du-te la cineva sa-ti reinstaleze Windows-ul si nu-l mai strica, ai grija de el, o data pe saptamana curata-l de virusi, programe nefolositoare, cache, fisiere temporale, etc.

2. Cumpara un SSD si baga sistemul de oparera pe el si programele, jocurile iar pozele, videoclipurile, fisierele le bagi pe HDD.

Bafta!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Poti utiliza un Ccleaner pentru a curata sistemul, poti defragmenta sistemul. Cel mai util ar fi un SSD, la ce sistem ai s-ar misca perfect cu un SSD. Poti testa hardul sa vezi viteza la scriere/citire. Oricum, SSD-ul este cu mult peste el, e si alta tehnologie.

| Admunssen a răspuns:

Inainte de a instala un nou Windows, inlatura capacul lateral si curata tot plaful de pe radiatoare, in special cel al procesorului. Mai vorbim dupa.

| pg2000 a răspuns:

Daca ai luat toate piesele pe bucati inseamna ca : 1) Nu sunt unele cu altele compatibile. si 2) Este vreo piesa defecta sau virusatasad OK, sper ca am ajutat. Ma bucur mereu sa raspund! Bye!

| Raknarok1234 a răspuns:

Calculatorul tau pare sa fie destul de bun. Incearca sa iti reinstalezi windowsul de 2-3 ori pe an... big grin