| BadBoy1998 a întrebat:

Deci. Am un UPS de 500VA, si un PC care consuma pana la 400w

Componentele PC-ului sunt :
CPU : i5-4460
GPU : GTX 1060 6GB
RAM : 8GB DDR3
SSHD : 1TB
HDD : 500GB
SSD : 128GB
( N-am DVD-Writer )
Sursa este de 550w

Am acest UPS pentru ca tot ma curentez la PC, cand il ating, si curenteaza tot ce este conectat la el ( din metal )
- Impamantare la priza NU AM. si nici nu pot sa-mi fac.
Cu UPS-ul asta as putea sa opresc curentarea?
Sau.
Cu un prelungitor cu protectii ( master/slave )

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se poate, fiindca protectia va opri curentul pana ce problema dispare.
De fapt, ca sa "lucreze" protectia ai avea nevoie si de un fir cu pamantare.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inverseaza stecherul in priza.
Cu un creion de faza poti vedea in care pozitie curenteaza.
La nevoie cheama un electrician autorizat!

| BadBoy1998 explică (pentru Bula):

Si se poate rezolva cu un prelungitor cu protectii?

| Bula a răspuns (pentru BadBoy1998):

Nu se poate, fiindca protectia va opri curentul pana ce problema dispare.
De fapt, ca sa "lucreze" protectia ai avea nevoie si de un fir cu pamantare.

| xerxes1 a răspuns:

Inverseaza stecherul in priza.
Daca face la fel trebuie sa elimini cei doi condensatori de la intrarea in sursa care filtreaza zgomotul de retea.
Eventual inlocuiti cu valori mai mici.
Acestia ridica potentialul masei la jumatate din tensiunea de alimentare.
Rezolvi si cu un transformator izolator 220=220 500w sau cu un UPS dubla conversie care e tot timpul on line.

| Gentlemans a răspuns:

Din cauza prizei se intampla ca nu ai impamantare.