| Daniel235 a întrebat:

Deci, eu momentan folosesc un mouse pe USB, si am unul mai vechi, dinacela fara USB, nu stiu cum se numeste. L-am conectat la calculator, si i se aprinde acel led rosu ca si cand ar merge mouse-ul, dar din pacate, nu merge...
De ce nu ar merge?
Vreo sugestie? Dau funda + vot celui care ma ajuta sa rezolv problema!

Răspuns Câştigător
| Vlad_Grigore_1994 a răspuns:

1. Vezi daca e bagat in slotul pentru mouse. Exista si tastaturi cu mufa din aceea. De obicei, mufa este verde.
2. Incearca sa dai un restart dupa ce ai conectat mouse-ul(desi ar trebui sa mearga).
Ai putea sa te uiti si in Device Manager dupa el(ii dai un search si cauti la mice and other pointing devices) si vezi daca iti apare acolo, desii nu prea releva pasul asta. Mouse-urile astea sunt relativ primitive, ar trebui sa functioneze

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Dispozitivele au mufa usb sau ps2 (verde, violet). Daca la mufa usb tastatura si mouse-ul se conecteaza si se utilizeaza imediat, la ps2 trebuie sa dai restart la pc, pentru ca dispozitivul sa fie recunoscut corespunzator. Daca nici dupa restart nu e recunoscut, inseamna ca dispozitivul are o problema tehnica (interioara, legata de fir sau de mufa de conectare).