| erik20 a întrebat:

Deci, mi-am achizitionat un nou mouse, dar nu stiu de ce mi-s-e blocheaza cate 2 secunde la un interval de 2 minute cand ma joc cs go... cateodata mi-s-e blocheaza 1-2 secunde, isi revine, se mai blocheaza odata si isi revine, dupa 1-2 minute iarasi se blocheaza si e cam frustrant...

Mouse-ul a costat 22 de lei, si are 1200 dpi, nu mi-s-a mai intamplat chestia asta pana acum...

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mouse-ul se poate bloca:
- din cauza defectiunii fizice (cablu cu intrerupere)
- din cauza resurselor prea incarcate ale sistemului (se poate vedea in Task Manager), cand trebuie sa astepte restul proceselor, prioritare.
Cred ca acesta din urma este problema la tine, iar rezolvarea este sa reduci "performantele" jocurilor (rezolutia, fps).

| erik20 explică (pentru Bula):

Pai mi-a facut asa de cand am pus mouse-ul, am constant 80+ fps, deci nu cred ca e vina sistemului. Jocul nu mi-s-a blocat pana acum ca sa fie de la el.

| Bula a răspuns (pentru erik20):

Resursele se pot urmari in Task Manager.
Daca nu vezi graficul procesorului peste 75%, atunci mouse-ul "este uitat" in urma de windows. In acest al doilea caz va trebui sa-i strici performanta, sa-i reduci rezolutia prin marirea vitezei (si prioritatii) laolalta.

| erik20 explică (pentru Bula):

Procesorul trece de 75%, vad ca doar in jocuri imi face chestia asta.

| Bula a răspuns (pentru erik20):

Jocurile, mai ales cu rezolutie si fps mare, mananca tare resursele. Trebuie sa le micsorezi si va fi mai bine.

Poti "juca" si cu viteza mouselui, sa-l maresti un pic.

| erik20 explică (pentru Bula):

Degeaba. am 8gb ram, gtx 460 si un phenom x2... Nu cred ca cs go-ul mananca resurse multe.

| Bula a răspuns (pentru erik20):

La rezolutie mare jocurile mananca tare.
Nu degeaba ai peste 75% procesorul.
In schimb, daca fara joc ai 25-30% cand nu misca nici mouse-ul, atunci ai si altceva in bacground care mananca tare, poate un virus activ sau un alt program. Tot in Task Manager se poate vedea, dar pe liste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur mouse-ul se blocheaza si nu jocul?

| erik20 explică (pentru anonim_4396):

Asta nu stiu, eu nu am sacadari, dar cred ca de la mouse, ca mi-a facut si de cateva ori in desktop. Cand stateam pe net. Dar mai rar.