| MihaelaElena67 a întrebat:

Dețin un canal de YouTube și vreau sa știu Cum pot face ca videoclipurile sa nu fie copiate și postate de alte canale. Precizez ca postez original și Am 250 de abonați. Am citit ca se poate face în așa fel ca în momentul când cineva îl copie și postează nu poate activa opțiunea de generare de bani sau eu voi primi bani din videoclip. Ajutor. Mulțumesc

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

E imposibil asa ceva! Odata ajuns pe net totul se poate copia/fura dar exista optiunea ca tu sa raportezi furtul sau copiatul acelui video la Youtube iar ei vor bloca acel video pe pagina unde a fost pusa dar nu si pe pagina ta!

| MihaelaElena67 explică (pentru lpavel):

Se poate. Sincer am încercat sa fur și eu videoclipurile înainte sa am un canal original Și așa era treaba. Mulțumesc oricum!

| lpavel a răspuns (pentru MihaelaElena67):

Arata-mi un video care nu se poate descarca iar eu am sa-ti arat ca se poate big grin

| MihaelaElena67 explică (pentru lpavel):

Toate se pot descărca dar în momentul în care apeși upload pe YouTube este foarte posibil sa scrie clar ca videoclipul respectiv conține drepturi de autor și nu l poți publica sau sa câștigi bani de pe urma lui. Unele au drepturi de autor, altele nu. Întrebarea mea a fost Cum pot arata ca sunt ale mele ca alt cineva sa nu le posteze. Dacă nu activezi o functie de genul, chiar și cu watermark oricine le poate posta și face bani pe munca ta. Invata colegu

| lpavel a răspuns (pentru MihaelaElena67):

Detin si eu un canal Youtube si stiu despre ce vorbesc! Poti incarca pe Youtube, nu te opreste nimeni dar mai devreme sau mai tarziu va gasi cineva acel video si vei fi raportat apoi blocat acel video... dar cum am mai zis sa faci ceva sa nu se poata fura e imposibil! Pe tema asta nu am ce invata colega happy

| MihaelaElena67 explică (pentru lpavel):

Încearcă sa postezi un videoclip de la un canal popular și nici măcar nu te lasă. Apare direct " conține drepturi de autor " Se poate face chestie asta și pentru canalele noastre mai mici. Observ ca nu cunoști.

| Alin1423 a răspuns:

Raporteaza video-ul e foarte simplu si va fi scos video-ul de la el de pe canal si din cate stiu ii se acorda si restrictie la postat cam vreo 5 luni dar nu mai stiu sigur...