| XRoyaL a întrebat:

Salut TPU. Detin un Laptop Asus M509DA-EJ382, AMD Ryzen™ 3 3250U, 4GB DDR4, SSD 256GB, AMD Radeon™ Graphics, Free DOS, instalat Windows 10 Pro iar problema e cand sunt pe browser, Microsoft Edge mi se blocheaza tot laptopul, ca sunt pe Facebook sau altceva se blocheaza. De ce? Ce pot sa fac? Am dat 2000 de lei sa se blocheze pentru un amarat de Facebook? Am si antivirus Avast.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

In acest caz ori are probleme hardware ori meseriasul nu era chiar meserias. Eu as merge pe varianta a doua. Problema la meseriasii din IT e ca nu e la fel de usor ca la un zugrav sau instalator sa-ti dai seama daca face treaba buna. Asa ca ramane cum am zis - la specificatiile alea laptop-ul ar trebui sa zboare pe net. Daca aia din service nu-s si ei ageamii sa nu prinda un defect hardware atunci meseriasul care ti l-a instalat nu era meserias.

Esti din Bucuresti? Ti-l instalez eu, ti-l dau sa-l verifici si daca esti multumit(a) imi dai apoi 50 lei. Merg pe incredere - sunt meserias big grin

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Schimba Windowsul! Cauta licenta si da unul jos de pe site-ul Microsoft!

| Zuzu1991 a răspuns:

Updateaza windows-ul, esti pe edge-ul vechi care era de ultimul rahat imbecil (bloca tot compul)
sau ignora edge si treci pe chrome, vivaldi, iron, etc.

| XRoyaL explică (pentru Zuzu1991):

E updatat la zi, iar edge-ul e tot la zi. Se blocheaza si pe Firefox... dar doar la un moment dat.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru XRoyaL):

Atunci ai o problema cu tot compu'
iar eu suspectez placa video, browserele folosesc placa video pentru randarea paginilor de web, ORICE pagina de web, am verificat asta personal cu task manager de windows 10 care spune cat de folosita e placa video

| XRoyaL explică (pentru Zuzu1991):

La inceput cand am luat laptopul, l-am trimis in service si au facut toate testele producatorului si totul pe partea de hardware functioneaza cum trebuie.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru XRoyaL):

Testele nu sunt o chestie pe care poti sa te bazezi, trebuiesc scoase piesele si testate cu aparate speciale ca sa poti sa spui ca e 100% SIGUR ca functioneaza cum trebuie

cauta furmark pe google, si lasa-l vreo cateva minute

| flixbuster a răspuns:

Laptop incorect instalat. Daca ai dat 2000 lei pe laptop, mai da si 50 lei pe o instalare corecta de Windows. Problema e sa gasesti un meserias bun.

| XRoyaL explică (pentru flixbuster):

Nu l-am dat la oricine sa mi-l instaleze. Chiar la un meserias l-am dat.

| flixbuster a răspuns (pentru XRoyaL):

In acest caz ori are probleme hardware ori meseriasul nu era chiar meserias. Eu as merge pe varianta a doua. Problema la meseriasii din IT e ca nu e la fel de usor ca la un zugrav sau instalator sa-ti dai seama daca face treaba buna. Asa ca ramane cum am zis - la specificatiile alea laptop-ul ar trebui sa zboare pe net. Daca aia din service nu-s si ei ageamii sa nu prinda un defect hardware atunci meseriasul care ti l-a instalat nu era meserias.

Esti din Bucuresti? Ti-l instalez eu, ti-l dau sa-l verifici si daca esti multumit(a) imi dai apoi 50 lei. Merg pe incredere - sunt meserias big grin

| XRoyaL explică:

Am uitat sa mentionez, laptopul este nou.