| ionnutzzzz a întrebat:

Detin un Laptop IBM nu stiu modelul stiu doar ca mouse-ul este de tip biluta. Am intampinat o problema azi. Eu il folosesc intr-un tir alimentat la 220v iar azi nu a vrut sa se mai incarce pur si simplu. Nu s-a mai aprins nici ledul care indica incarcarea. Am scos bateria sa vad daca asa merge dar nici vorba.Am pus bateria la loc, am conectat din nou alimentatorul se aprinde cu cati V mai are bateria dar scade procentajul bateriei cand este in priza. Am schimbat alimentatorul si la fel face. Daca ma puteti ajuta cu un sfat in ceea ce s-a putut intampla raman dator. Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Verifica cablu ce vine de la incarcator la laptop si mai ales la mufa aia ce intra in laptop.Acolo se obicei se rup cele mai multe incarcatoare. Daca ai un aparat de masura masoara la mufa citi volti ies sau daca iese ceva. Daca laptopul se aprinde doar cu bateria atunci problema este incarcatorul tau.Sau mai poate sa fie si din placa de baza a laptopului, caz in care il arunci siti cumperi altu.Deci verifica mufa si daca incarcatorul scoate voltii care trebuie.

| relian a răspuns:

La laptopuri bateria se incarca prin calculator, curentul trece prin placa de baza apoi ajunge la batwerie pe care o incarca, spre deosebire de telefoane unde daca scoti bateria telefonul nu mai functioneaza chiar daca ai charger.La laptop merge si fara baterie, insa tu se pare ai problema cu chargerul, cel putin asa cred.