| MihaelaDart a întrebat:

Doresc sa descarc pozele din telefonul tatei in laptop, de pe cablul de date nu merge. Cu ce aplicatie as putea sa le transfer din telefon (Android) in laptop (windows 10)? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Tobessjd a răspuns:

Prin bluetooth

| MihaelaDart explică (pentru Tobessjd):

Am incercat varianta asta, chiar daca a fost munca de sisif dupa, sa iau fiecare poza in parte sa o copiez in laptop.Prin Bluetooth se duceau in Google Photos si stergand pozele din telefon mi se stergeau si din acea parte, asa ca una cate una a trebuit sa copiez circa 500 de poze in laptop. Cu toate am reusit intr-un final. laughing

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Fie folosesti un host de fisiere,
(mega.nz,
OneDrive,
GoogleDrive,
DropBox,
etc unde incarci toate fisierele (toate aplicatiile de mai sus au varianta pentru Android), apoi instalezi si pe laptop respectiva aplicatie...)

Fie daca ai card la telefon, cauti sau imprumuti un cititor de carduri.

Sau incerci cu alt cablu de date,... ai dat permisiunea ca memoria telefonului sau a cardului (daca exista unul) sa poata fi accesata pentru transfer media?

| ziftode a răspuns:

Cablul de date
undeva in telefon, la settings, exista un "USB configuration" trebuie pus ca telefonul sa fie vazut ca un card de memorie MTP, media transfer protocol
ar putea fi pus ca charge phone (laptop-ul nu il vede deloc), usb ethernet, audio source, midi, etc... trebuie pus pe MTP sau nu il vezi deloc
de asemenea trebuie sa instalezi driverele, in teorie win 10 le instaleaza, dar nu e absolut sigur! cauta pe google modelul tau de telefon urmat de usb drivers!

| Carasin a răspuns:

Încearca alt cablu

| Andry01 a răspuns:

Daca cu cablul care il ai tu nu merge, inseamna ca acel cablu nu e de date, e cablu doar de incarcat. Metodele sunt 2 : ori direct prin cablu, ori cu smart switch ( programul cu care se poate face si backup complet la telefon). In ambele cazuri insa iti trebuie CABLU DE DATE. Altfel nu vei reusi indiferent de ce aplicatie vei folosi. Cablu de date are la interior 3 fire, cel de incarcare are doar 2. Funda? big grin

| MihaelaDart explică (pentru Andry01):

Este cablul original al telefonului, este si pentru date, cat si incarcare. Se vede optiunea de alegere din telefon. Am reusit prin bluetooth.