| carhartt a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un laptop cat de cat performant.
Banii de care sunt dispun sunt MAXIM 16 MILIOANE!
Si nu stiu ce sa aleg, cum sa aleg etc.
Astept link-uri de pe site-uri cu variante de laptop pe care as putea sa le cumpar in banii astia, 16 milioane.

3 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

1) Sa aiba un procesor dual core!
2) Sa aiba procesor Intel (si AMD-urile sunt bune, dar Intel-ul i-a batut pe partea portabile).
3) (daca vrei sa te joci mai ca lumea) sa aiba placa video dedicata
4) Placa de baza sa suporte minim 4 Gb de RAM (chiar daca laptopul vine cu 2 iti mai poti pune tu inca 2, dar important este sa suporte placa de baza, de exemplu la netbook-urile mai vechi nu stiau de mai mult de 2 Gb).

| robertpaul a răspuns:

Depinde in ce fel intelegi performant? pentru jocuri si filme performante ca detalii cat de cat sau doar de a-l folosii pe internet cu programe facebook, messenger, twitter, youtube deschise simultan.Eu iti sugerez sa mai tii de bani sau sa mai strangi si sa-ti iei unul cu cel putin 3gb rami, procesor la frecventa mare si capacitate hd.Si de preferabil sa ruleze windows 7 sau si mai bine windows 8.Trebuie sa fii atent, ca un laptop nu se asambleaza ca piesele de la un pc fix-unitate.Te pricopsesti cu el pe viata poate.Fratele meu a luat acum cativa ani un Asus cu 800 de euro in Italia si acum, nu prea ii mai place.La schimbat cu tablet.Acum depinde si ce fel de pc,laptop ai avut inainte-sa vezi diferenta cum ruleaza un pc performant-adica sa-ti deschida paginile repede, programele, sa manance putine resurse, sa nu se incalzeasca prea tare, display-ul bun etc.E decizia ta.