| UnrealGraphicsGamer0110011 a întrebat:

doresc sa imi cumpar un pc pentru gaming da la un pret mai mic am gasit si na am nevoie de parerea voastra.Merita pc-ul asta?
Componente:
Procesorlove struckeon x3430 ori core 2 quad q9300 (diferanta e de 100 de lei in plus pentru xeon, xeon-ul cred ca e mai bun dar are memorie L2 cache putina 1024 mb iar q9300 are 6M L2 cache dar x3430 are mai multa memorie L3 cache da nu stiu daca cu memoria l3 imi vor merge bine programele/jocurile a da si diferenta dintre ele e de 0.1 ghz dar eu cred ca ar merita xeon-ul nu stiu ce sa zic..am vazut ca cica xeon-u merge cu boost de la 2.4 ghz la 2.8 ghz da nu stiu daca ar fi sigur)
Ram:6 gb ddr3 1066 mhz
Placa video:Nvidia Geforce GT 1030 2 gb 64 bit ddr5
Eu as dori sa joc jocuri gen:Assassin's Creed Unity,Mirror's Edge Catalyst,LoL,Ac Origins, Watch Dogs 2, Battlefield 1, Far cry 4 si lista continua...
Intrebarea e oare imi va merge bine pc-u cu un procesor din 2009 si o placa video din 2017?
O sa imi duca sa zicem cu totate setarile pe very low peste 25 fps-uri o sa mearga decent jocurile eu cred ca da cu x3430 voi ce spuneti?
Ceva opinii sau sugestii?

Răspuns Câştigător
| GEamnuel a răspuns:

Pentru Watch Dogs de exemplu nu o sa iti mearga cu Xeon.
Uite : https://imgur.com/a/ggG7K

2 răspunsuri:
| Ponce a răspuns:

Mai bine spui bugetul tau si iti fac eu o lista cu ce pc-uri ai putea sa joci toate jocurile alea.
Xeon ca procesor nu e recomandat pentru gaming. Si placa video pe 64 de biti. hmm.

| UnrealGraphicsGamer0110011 explică (pentru Ponce):

Pai prima data vreau sa imi iau un pc fara placa video 500 lei cam asa
e cu procesoru xeon x3430
4 gb ram
250 gb hdd
Dupa ce il iau imi mai strang niste bani mai bag 2 gb de ram ddr3 si dupaaa imi strang 350 lei pentru placa video e cea mai ieftina si poti cauta si pe Youtube ca merg jocurile bine cu ea, ar fi buna si o placa video gtx 750 sau gtx 650/660 care sunt pe 128 biti dar alea deja pornesc de la vreo 5 milioane si oricum gt 1030 are arhitectura pascal si e facuta special ca sa duca jocurile pe minim cum trebuie eu zic ca la 350 lei e doar cu 10% mai slaba decat gtx 750 deci as salva 150 lei http://www.game-debate.com/....../index.php problema cu gt 1030 e ca e pci express 3.0 si daca o bag pe placa de baza 2.0 o sa aiba performante putin mai scazute
sau oare merita gtx 750? Si apropo xeon-ul x3430 mi s-a spus ca e echivalent cu un i5 de prima generatie deci ma gandesc ca nu ar avea probleme mari in jocuri unde placa video conteaza mai mult.Eu as vrea sa imi fac un pc cu:
i5-4460
8 gb ram ddr3
gtx 750 ti
500 gb hdd
...dar deja pretu creste enorm chiar nu stiu ce sa fac sa tot strang bani mai multi pentru ceva mai bun dar o sa dureze prea mult pana strang banii si daca se strica dupa ce ma fac am dat atatia bani degeaba :))? Na hai sa zicem buget 850 lei daca gasesti tu ceva la bugetu asta cu care sa pot juca ac unity/syndicate mai bun decat ce am gasit eu vreau sa vad :).