| Alexandruuu88 a întrebat:

Doresc sa imi reinstalez windosul, dar am nevoie de un sfat. Windosul imi ruleaza pe 32 de biti in acest moment(merge cam greut) si doresc sa il pun pe 64 de biti cum ar merge? Mentioneztonguerocesor Intel Core i3-2330M,2.20GHZ-
Ram 4.00 GB.Eu stiam ca de la 4 gb se pune pe 64+ ca in cs imi merge sacadat si nu e un joc mare

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Poti pune si 64 de biti, dar nu te va ajuta, si nu vei observa imbunatatiri.
Pentru ca> procesorul e slabut, si pentru ca nu ai nici 8 GB de RAM, ca sa se cunoasca ceva.
Sfatul meu e sa ramai pe 32, sa setezi defragmentarea HDD-ului o data la 30 zile, sa incerci sa iti cumperi un SSD de 128GB, pe care sa instalezi Windows si 1/2 jocuri, si sa folosesti o data pe luna CCleaner Free.
SSD-ul poate fi si second-hand, dar asigura-te ca il iei de la cineva din orasul tau, si vezi pe viu orele de functionare. Nu cumpara de pe OLX, prin posta/curier.
Iar motivul principal pentru care iti sacadeaza jocurile, e placa video.

| lpavel a răspuns:

Daca la procesor nu iti scrie ca e un procesor pe 64 bit atunci ramai la 32 bit, oricum ca sa vezi ceva diferenta ar trebui sa ai 8gb rami, cu 4 nu vei observa nimic chiar daca ai procesor pe 64!

| ZontieRED a răspuns:

O sa iti mearga cam la fell.nu-i mare diferenta.
Jocurile o sa mearga greu si pe 32 si pe 64. ca nu depind doar de cpu ele depind si de gpu si de ram. cu cat mai mare cu cat mai bine.
Orsicum de pe un laptop cu i3 M si cu GPU incorporat nu faci nimic!
Doar daca dai la minim tot la cs si poare atunci s-ar putea sa iti mearga la 30-40 fps!

Poti sa il pui pe 64 nu-i mare diferenta. ai mai putea pune un ssd de 240 de gb si ai un loading mai mic.si la windows si la jocuri!
Din cate stiu eu! Acum bafta!