| Depay a întrebat:

Doresc să îmi schimb bateria de la telefon și am o curiozitate. Se poate schimba bateria actuală cu una de amperaj mai mare? (de exemplu bateria aceasta are 3000 mAh și vreau să o schimb cu una de 3500 mAh.) Se poate așa ceva? Mulțumesc.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am schimbat la un Nokia. Important este sa se potriveasca contactele (in aceeasi ordine si in acelasi loc) si sa aiba loc in telefon.

| Algo098 a răspuns:

Nu vad de ce nu s-ar putea, din moment ce telefonul accepta o capacitate mica si merge cu cat are (cand se uzeaza bateria), la fel de bine va merge si cu o capacitatate mai mare, deci telefonul va tine mai mult, si evident ca si incarcarea va dura putin mai mult. Totul e ca noua baterie sa se potriveasca in telefon. De la 3000 la 3500 nici nu e mare diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate

| Alfred0703 a răspuns:

Intr-un fel nu poti. Toate telefoanele au pe placa de baza un cip care recunosc cip-ul din baterii, daca vorbim de cele din telefoanele la care nu se pot scoate bateriile. Daca faci asta, cel mai probabil telefonul nici nu va pornii. Exista cateva "hack"-uri, dar trebuie sa stii exact amperajul, voltajul si alte chestii extrem de importante despre bateria ta. Daca nu le potrivesti iti poti arde telefonul. Nu esti singurul care s-a gandit la asa ceva happy

| Jonas94 a răspuns:

Salut,
În primul rând despre ce telefon este vorba?

| Depay explică (pentru Jonas94):

Salut. Un Lenovo S1 Lite