| Zdog a întrebat:

e normal cand deschid laptopul care are instalat Windows 10 64biti si ma uit in task manager memoria ram sa fie utilizata 50% nefacand nimic. daca nu cum rezolv acest lucru?

27 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu cati GO ai. Eu am 2, 1 GO in uz si 2, 4 GO alocati fara sa deschid aplicatii in plus.

| VasileCacanei a răspuns:

Uita-te la procese, tot in task manager si vezi ce iti consuma mult RAM

| mihai69 a răspuns:

Da, e normal, pentru că sistemul de operare are o mulțime de procese care rulează în background.

| Zdog explică:

4GB RAM DDR4, Procesor I3 generatia 7, HDD 500GB 5200RP

Bula
| Bula a răspuns (pentru Zdog):

Seteaza windows-ul la viteza (performanta) maxima (implicit a fost pe Auto).

/Daca ai folosi wim XP, atunci ar fi folosite doar a 10-a parte din memorie./

| vinothkb a răspuns:

Nice developement

App Lock Apk App Lock Apk
Caller Name Announcer Caller Name Announcer

| RAY a răspuns:

Reinstaleaza windowsul si vezi daca nu poti instala 7

| BIoody a răspuns:

Nu, nu e normal, daca ai deschis task manager uitate la tabul Memory si vezi ce aplicatii/e foloseste cel mai mult urca RAM-ul in sus iar apoi inchide-le e posibil sa ai registri mai defragmentati, memorie temporara plina, background host incarcat de vreun program-host sau spyware, sau file junk necuratate, cel mai bine foloseste o aplicatie de curatare si optimizare! happy iiti recomand Advanced System care Ultimate, il gasesti pe google Bft.

Bula
| Bula a răspuns (pentru BIoody):

Degeaba ai dat "eronat" la raspunsul meu, n-ai dreptate.
Mai ai mult de invatat!

Macar citeste atent intrebarea si gandeste la toate variantele posibile, in contextul ei, inainte sa dai calificative si raspunsuri...

| BIoody a răspuns (pentru Bula):

"Degeaba ai dat "eronat" la raspunsul meu, n-ai dreptate."
Hai nu mă înebunii? Da cine ești tu să nu-ți dau hm?
Nu am dreptate? ia uita-te mai atent la ce ai scris eroule:
"Seteaza windows-ul la viteza (performanta) maxima (implicit a fost pe Auto).
Ce relevanta are asta cu intrebarea?
"/Daca ai folosi wim XP, atunci ar fi folosite doar a 10-a parte din memorie./"
Ce legatura are Windows XP cu ce a intrebat omul?
Ca Gramatical nu mai vorbim...

"Macar citeste atent intrebarea si gandeste la toate variantele posibile, in contextul ei, inainte sa dai calificative si raspunsuri..."
Asta ti se aplica tie eroule!
Dupa ce ca ai gresit tot tu sari cu gura, ca "vaii de ce mi-ai dat Eronat" te oftici asa usor pentru un simplu adevar? esti cam trist ce să-ți zic.
Eu încă nu înțăleg cum de ai primit tag-ul cu Expert TPU,
In domeniul hardware esti bata, cel putin nu inteleg de ce încerci să sari coarda...
Raspunsul tau a fost eronat complet, spre deosebire de al meu, acum doar ai dat dovada de invidie si prostie.
"Mai ai mult de invatat!"
La ce amice? ca in domeniul IT iți pot fii profesor fără supărare.
Eu zic să stai in banca ta.

Bula
| Bula a răspuns (pentru BIoody):

Hai, sa te invat cate ceva, fiindca te vad ucenic incepator... tongue

Intrebarea a fost:
"task manager memoria ram sa fie utilizata 50% nefacand nimic".

Ce inseamna asta?
In memoria RAM sunt incarcate prea multe programe, care-l ocupa!
Daca ar fi un malware, acela ocupa procesorul, nu si memoria RAM.
Windows 10 incarca "din oficiu" o gramada de secvente de programe, "sa fie la indemana" (nu sa se ia de pe hard disk de fiecare data cand este nevoie. La fel, w10 foloseste si mult cache pentru aceste programe, ce ruleaza in background.

Daca se pune optiunea de performanta maxima, atunci nu se mai incarca o serie de secvente de program inutile de obicei, iar memoria RAM ocupata poate scadea sub 1 Gb.
Comparatia facuta cu Win XP am facut-o pentru a arata ca, la XP se incarca pana la 10 ori (!) mai putine programe (ca dimensiune) fata de w10.

Iar daca esti atat de bun in IT, invata-ma: care este diferenta intre "memoria de baza", "memoria extinsa" si "memoria expandata", precum si cauza pentru care windows-ul de 32 biti nu poate accesa nici macar 4Gb memorie RAM (fata de versiunile cu 64biti).

| RAY a răspuns (pentru Zdog):

Sa scrii si frecventa next time ok

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Si eu care am terminat facultate de automatica isi dau dreptate asa e

| BIoody a răspuns (pentru Bula):

Băitule majoritatea explicatilor date sunt eronate si complet gresite sa nu mai zic gramatical laughing
Si auzi si pe maimuțoiul ăla de RAY cică a "terminat facultate de automatica isi dau dreptate asa e"
Mai bine taceai ca nu te faceai de râs... -2 gramatica.
Bun, acum sa revenim la tine domnule Bulă (app mișto nume, ți se potrivește) "ucenic incepator" laughing zise cel care inca mai deosebeste XP-ul cu Sistemele din ziua de azi... rolling on the floor
Tot ce ai explicat are doar o parte de adevar dar in general e gresit, sa nu mai zic exprimarea!
Si iti voi explica pe rand tot ce ai gresit.
"In memoria RAM sunt incarcate prea multe programe, care-l ocupa!"
Hai nu zau?! Te asigur ca in memoria RAM nu se incarca programele ci se stocheaza
datele proceselor care sunt executate cu ajutorul procesoruluiwinking
Si nu doar asta, ci procesele nu sunt doar programe tip.exe ci majoritatea sunt packete de date sub forma.dll.reg.bin.sys.dat.xml.drv.tlb etc...
Care impreuna formeaza structura de functionare sistemului de operare Windows.
"Daca ar fi un malware, acela ocupa procesorul, nu si memoria RAM."
Hahaha, crezi? Uite iti explic simplu cum poate afecta RAM-ul,cum? simplu, un malware porneste neautorizat procese in background care astfel incarca Memoria RAM.
+Ca eu am zis clar mai sus, sa verifice procesele pe calea RAM, poate are un spyware sau ceva care porneste neautorizat procese de interoagre in background care astfel incarca Memoria RAM.
Sa nu mai zic ca eu vorbeam de spyware, care totusi e o diferenta intre spyware si malware, daca te pun sa zici care o sa strambi din nas, dar iti spun eu mai pe scurt ca sa intalegi, un spyware se foloseste de programe tinta pentru a spiona activitatea utilizatorului, automat salvand loguri in foldere temporare, care ocupa memoria RAM.
Data viitoare mai informeaza-te si nu vorbi in necunostiinta de cauza.
"Windows 10 incarca "din oficiu" o gramada de secvente de programe, "sa fie la indemana" (nu sa se ia de pe hard disk de fiecare data cand este nevoie.)"
Da Windows 10 executa anumite programe-host (gazda), sau software-uri de dezvoltare, cat si programe proprii instalate de catre operator, sau user, care au tendinta de a rula in background, fie ca pornesc odata cu deschiderea sistemului, fie ca pornesc la un anumit timp(accesate de utilizator, sau facandu-si singure update sau orice altceva) automat.
"Comparatia facuta cu Win XP am facut-o pentru a arata ca, la XP se incarca pana la 10 ori (!) mai putine programe (ca dimensiune) fata de w10."
Spune-mi tu unde a intrebat omul de asa ceva? sau ce legatura are asta cu subiectul?
Sau ai spus si tu acolo ceva in plus sa pari mai inteligent? pe langa faptul ca e complet aiurea ce ai zis, "pentru a arata" pentru a arata iti trebuie dovezi 1 la mana si 2 de cand "Windows XP incarca de 10 ori mai putine programe "(ca dimensiune) fata de w10"? e complet aiurea, Stiu la ce vroiai sa ajungi dar nu are relevanta deloc, chiar deloc! Normal ca w10 foloseste mai multe resurse pentru ca e cu mult mai avansat. Pana la urma vrei sa zici ca mai bine folosea omul XP decat 10 sau ce idei scornesti? Il faci pe om sa intaleaga altceva, mai bine nu mai lungii problema daca nu stii.
"Daca se pune optiunea de performanta maxima, atunci nu se mai incarca o serie de secvente de program inutile de obicei, iar memoria RAM ocupata poate scadea sub 1 Gb."
Ne luand termenii si analizele aiurea date in calcul, spune-mi tu cum vrei ca omul sa stie sa opteze pentru aceea optiune de performanta, cand tu nu-i explici ce si cum sa faca ci doar vorbesti bazaconii.
In schimb eu i-am dat o cale de rezolvare, tu? doar ai comentat pe aici aiurea fara rost, nu inteleg pentru ce? sa-mi demontrezi ca esti inteligent? Mi-ai demonstrat doar ca esti cu mult pe langa, Doar stii anumite functii si parti dar nu intalegi indeplin cum functioneaza un sistem. Poate ca pe un om care nu se pricepe in domeniu il duci, si e normal sa creada ca e bine ce zici, dar un specialist in domeniu isi da seama repede daca te pricepi cu adevarat sau nu, sa nu mai zic de modul de exprimare care lasa enorm de dorit. happy
Iti urez noapte buna si te sfatuiesc sa mai inveti, si sa nu te mai oftici fara rost, si daca chiar stii si esti sigur de asta cel putin vino cu explicatii adevarate si concrete.winking Salut

Bula
| Bula a răspuns (pentru BIoody):

Observ ca stii sa povestesti, vei fi bun politician pentru robotii viitorului!

Dar nu ai reusit sa-mi raspunzi la intrebarile mele elementare, care s-au referit direct la bazele organizarii memoriei.

In rest, si la carciuma din sat sunt unii care stiu povesti multe langa subiecte, doar cunostintele de baza le lipsesc...

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Daca avea habar de it nu jignea, nu ai ce cere, un virus cum ai spus si tu ridica cpu in sus el nu ocupa memorie ram, e un cod cu anumite comenzi., comenzile pot deschide programe care sa consume memorie ram. atat.

Bula
| Bula a răspuns (pentru RAY):

Asa e. Un "virus" ocupa "spatiu" nesemnificativ de mic din 4Gb memorie.

E un copil crescut cu telefon mai destept decat el, cred ca habar n-are nici macar cum a aratat nici win98, de
DOS nici nu vorbesc big grin

Ii astept raspunsurile la intrebarile mele referitoare la organizarea memoriei de 8 ore, dar cred ca noaptea o va petrece cautand pe Google raspunsurile laughing

| BIoody a răspuns (pentru Bula):

Hai ca vad ca ramai cu penibilitatea si prostia laughing
Nu stiu ce varsta ai dar din cate vad nu nu ai nici replici in cunostinte IT, doar te oftici ca un copil trist la fel ca agramatul de RAY, nu am ce sa va cer ramaneti frustrati voi acolo. happy
"E un copil crescut cu telefon mai destept decat el, cred ca habar n-are nici macar cum a aratat nici win98, de"
Asta cred ca esti tuwinking Cand foloseam eu Windows 95 tu nu erai pe lume fiule nici tu papagalul ala de RAY, dar din cate vad cred ca e doar un sarac pe 2 conturi care isi da singur cu impresia laughing) stati ma cuminti ca doar va faceti de ras laughing Daca as posta asta pe forum IT ar rade toti cu curu de voi infine, ramai tu in lumea ta cu roboti si win98 laughing
Ce astepti tu ma?laughing in afara de mai multa umilinta? Raspunsuri la ce? Ti-am inchis gura la toate subiectele si acum o dai pe roboti si plangareli Invata macar sa pui o intrebare fiule dupa vorbimwinking
Hai ca ti-ai inchis singur gurita de data asta. Crede-ai ca faci pe grozavul cu mine copile?laughing
Du-te tu frumos la scoala si lasa TPU-ul ca nu e de tine.

| Zdog explică (pentru RAY):

Frecventa este de 2.4 GHz

| RAY a răspuns (pentru Zdog):

Este un cpu bun, ascultama pe mine reinstaleaza windowsul si cumpara un ssd si va merge totul ok

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Nu are rost sa ne pierdem timpul cu de astia, experți in lumea lor imaginara, cunosc eu multi de astia care se dau ca cunosc dar se incurca cu chesti simple, fara o cautare pe google nu stie ce e memoria ram, aseara mi-a spus ca nu am nici macar cat are 1 ram, nu ti a dat seama ca memoria ram cand un pc e inchis memoria ram e goala dar nu ai cu vorbi

| Zdog explică:

Pentru cei care inca mai sunt interesati sa ma ajute cu problema mea si sa nu se certe :/
Las mai jos niste poze cu pc-ul si cu activitatiile din task manager
https://ibb.co/fgcJO6
https://ibb.co/hLMdO6
https://ibb.co/miauwR
https://ibb.co/nHUMbR
https://ibb.co/cduMbR

Bula
| Bula a răspuns (pentru RAY):

Asa e.
Am vrut sa-l rog sa fotografieze si sa posteze o memorie cache big grin
... dar inca cauta memoria de baza - sau bazele memoriei sale tongue

| Zdog explică (pentru RAY):

Windowsul este original..nu cred ca fie devina windowsul, i-am dat si o revenire la setarile din fabrica si l-am si actualizat

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Sa faca un upgrade de memorie ram la 8 gb ram plus reinstalare de widows 10, windows 10 consuma, mie acum imi sta 5, 6 gb ram din 16 gb, si ce fac doar TPU, Youtube

Bula
| Bula a răspuns (pentru RAY):

Sa invete si sa foloseasca Linux...
Merge si cu jumat de giga RAM

| RAY a răspuns (pentru Zdog):

Atunci un upgrade, 4 gb ram sunt ieftini, nu sunt scumpi, eu am dat 300 de ron pentru 8gb ram, 4 gb nu sunt multi in ziua de azi, chorme consuma mult plus ca sunt multe aplicati din windows