| MasterAndrey a întrebat:

Este aceasta placa de baza buna pentru overclock pentru un I5 3570K IVY BRIDGE 3. 4GHz? Spuneti-mi cam cat ar putea sa dezvolte procesorul. DAU FUNDA
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-z77mx-d 3h/

Răspuns Câştigător
| tr3ig a răspuns:

Din ce stiu si eu 64 este putin mai rezistent in sensul ca nu se duce asa repede ca 32 (este mai stabil) un alt avantaj ar fi ca iti merg putin mai bine jocurile. dezavantaju este ca iti trebuie la fel ca pentru vista sau 7 programe speciale bine nu toate dar unele iti trebuie pentru 64 de biti, oricum iti zisei eu am pe 32 si nu am nici o problema numai cu 32 am lucrat

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://www.gigabyte.com.ro/products/product-page.aspx?pid=4370#sp
Asta este adresa producatorului. Acolo vei gasi scris ca se poate face overclocking numai la memorie. La procesor nu scrie.

| tr3ig a răspuns:

Daca ai bani sa iti cumperi alt calc fai, nu te tine nimeni. da nu inteleg de ce vrei sa ii faci asta nu iti ajung 4 giga? inainte cand prindeati un AMD la 800 erati zei si acum vreti overclock la ig de 4 giga?

| MasterAndrey explică (pentru tr3ig):

Cam la cat ajunge frecventa procesorului?

| tr3ig a răspuns (pentru MasterAndrey):

Pai fiind i5 are 4 nuclee deci 4x4 GHz inseamna 16GHz, la un overclock il duci undeva la 18 19 da nu are rost iti ajunge cat este

| MasterAndrey explică (pentru tr3ig):

Suporta windows numai pe 32biti?

| tr3ig a răspuns (pentru MasterAndrey):

Asta nu mai stiu, nu depinde de procesor depinde de placa de baza, posibil sa suporte si pe 64 da nu te complica baga pe 32 e destul de bun tongue

| MasterAndrey explică (pentru tr3ig):

Pe 32 nu este vreun dezavantaj fata de 64?

| MasterAndrey explică (pentru tr3ig):

Uita-te pe linkul ala de mai sus si poate imi poti spune daca mere 64 biti plz. dau fundita

| tr3ig a răspuns (pentru MasterAndrey):

Acum daca vrei poti sa incerci si pe 64 nu te costa nimic si nici nu e o problema iti zisei daca nu ma insel win 7 isi alege singur adica daca suporta 64 iti baga direct 64 nu iti baga 32

| tr3ig a răspuns (pentru MasterAndrey):

Nu stiu ce sa iti zic nu scrie nimic si nu vreau sa iti dau un raspuns gresit. incearca si instaleaza pe 64 daca nu merge nu ti-l ia atata tot nu se intampla absolut nimic

| tr3ig a răspuns (pentru MasterAndrey):

Din ce stiu si eu 64 este putin mai rezistent in sensul ca nu se duce asa repede ca 32 (este mai stabil) un alt avantaj ar fi ca iti merg putin mai bine jocurile. dezavantaju este ca iti trebuie la fel ca pentru vista sau 7 programe speciale bine nu toate dar unele iti trebuie pentru 64 de biti, oricum iti zisei eu am pe 32 si nu am nici o problema numai cu 32 am lucrat