|

Salut TPU, este adevarat ca daca folosesti telefonul in timpul incarcarii se poate deteriora telefonul?

8 Raportează Evaluează
8 răspunsuri:
| a răspuns:

Scade durata de viata a bateriei, e recomandat sa nu folosesti telefonul cat timp este la incarcat.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Da bateria se poate strica si se incalzeste ceea ce nu-i bine pentru placa de baza

| a răspuns:

Omori sigur bateria. Telefonul poate să scape, dar bateria nu.

| a răspuns:

Ucizi bateria, dar se poate schimba. Eu ascultam muzica sau vorbeam la telefon in timpul incarcarii si cand aproape a facut 3 ani telefonul a fost necesar sa-i schimb bateria, am una noua de aproape un an si se comporta bine. N-am avut alte probleme cu el chiar daca l-am supraincalzit de multe ori ( adica zilnic laughing ).

| a răspuns:

Eu am un Samsung Galaxy Trend Lite din 2013 si l-am folosit si la incarcat, m-a tinut bateria si 30 de minute cu muzica cu 1%, l-am scapat o data pe beton in ploaie, abia luna trecuta i-am cumparat o baterie noua pentru ca se descarca de la 20% la 0 imediat, in rest e fulger telefonul si arata bine dupa 4 ani de folosinta. Un telefon intretinut cat de cat, si bun, nu se strica una doua.

| explică:

Am un Samsung galaxy a5 2016 si folosesc incarcatorul original, am auzit ca sunt riscuri doar daca folosesti un alt incarcator.

| a răspuns:

Din cate stiu, in felul asta scade durata de viata a bateriei.

| a răspuns:

Iti poti strica durata de viata a bateriei + si sursa de incarcare.