| scipianus a întrebat:

Eu acum intru in clasa a IX-a la mate-info(info intensiv cu centru de excelenta) si as dori totusi sa am o carte din care sa invat mai usor C++(alternativa pentru ce mi se va preda la clasa sau la centrul de excelenta, in cazul in care nu inteleg asa bine), adica as dori o carte IN ROMANA despre C++, care sa explice ca PENTRU INCEPATORI, DE LA ZERO(fara nici o notiune de C++ invatata anterior, chiar daca eu am mai studiat putin C++ niste chestii de baza), sa aiba multe exemple, nu doar vorbaraie, sa nu foloseasca un limbaj chinuitor(adica am vazut unele carti care complica prea mult in explicatie unele chestii simple), sa fie pentru C++ in compilatoarele moderne(adica nu limbajul pentru invechitul Borland C++, ci pentru IDE-uri mai noi cum ar fi Visual C++ 2008, Devcpp, etc.), sa contina atat notiuni de baza ca sa inveti ce e aia C++ si niste programe simplute, cat si algoritmi si alte chestii folosite pentru olimpiade(adica sa porneasca de la 0 la chestii avansate pentru probleme tip olimpiada pentru liceu).

Mentionez ca pot pricepe usor, sa invat usor, mai ales ca sunt olimpic la matematica, nu sunt chiar strain de chestiile de baza din C++ si intentionez sa fiu olimpic si la informatica.

Am deja niste idei de carti :
1.Programarea in limbajul C/C++ pentru liceu (volumele I, II, III) - editura Polirom
2. C++ fara mistere - editura Rosetti Educational
3.Algoritmi fundamentali in C++. Aplicatii - editura Polirom(stiu ca asta nu e carte de invatat C++ de la 0, dar cred ca ar fi buna in combinatie cu una cu notiuni de baza, din aceasta invatand algoritmii de baza prin exemple multe)

Astept pareri despre aceste 3 carti si mai ales ALTE PROPUNERI conform descrierii mele de mai sus(va rog doar propuneri de carti tiparite pe care le aveti si le-ati folosit, adica sa nu-mi recomandati ceva ce nici nu aveti acasa si sa nu aud de "Totul despre C si C++ - Manualul fundamental de programare in C si C++" pe care o am in format electronic si mi se pare foarte complicata in explicatii si invechita pentru IDE-urile moderne).

Asadar sa vad cat mai multe recomandari si/sau pareri happy Cea mai buna recomandare/parere PRIMESTE FUNDA big grin

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Informatica pentru liceu si bacalaureat clasa a IX-a intensiv, clasele a IX-a si a X-a neintensiv colectia donaris info, scrisa de george daniel mateescu si pavel florin moraru.pe asta am avut-o eu.mult succes. app, poti ajunge foarte bun la info usor, inveti acasa inainte[citesti lectiile urmatoare ca sa ai habar si faci exercitii suplimentare pentru lectia curenta].

2 răspunsuri:
| scipianus explică:

Imi poti da mai exact numele cartii sau un link?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informatia lui este foarte SOOPER!