| metalman a întrebat:

Eu am cont Youtube asociat Google Adsense (adica generez bani din videoclipuri. Si am observat ca mai sunt si altii ca mine din Romania(care au cont asociat cu Adsense) care si-au incarcat in canalul lor, pe linga videoclipurile personale si unele de la alte canale ( spre exemplu un video de familie care la cineva a adunat multe like-uri si vizionari si omul dat la pus si la el)
Intrebarea mea e cit de legal e asta, si cum de Yputube nu-i face nimic? Plus la asta ca de asta nu e unul, dar sunt m, >>ulti? Sau nu trebuie de incalcat doar cele cu drept de autor?(Gen Dan Balan - freedom) Dar restul spre exemplu cum alearga ciinele prin gradina unui american si sa pun in canal la mine acest videoclip. se poate?
Deci ma intreb daca voi face asta, Youtube imi va restrictiona contul?

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu am inteles nimic dar e bun. Incerc sa deduc si tu imi zici daca e corect.
2. Sa clonezi videoclipuri, de orice natura la tine in canal nu e corect, iar youtube-ul sanctioneaza canalul care a facut asta, daca exista o plangere in acest sens de la acel canal respectiv de la mai multi utilizatori(youtube-ul nu are angajati, are roboti, care proceseaza dupa nr de cereri).
Daca dai tu si cu X-ulescu, in veci nu ai sa rezolvi ceva.
Iar cei care au cum ai zis tu cu melodia aia, aia dispar mai devreme sau mai tarziu. Cum? Cei care genereaza mult, gen canalele importante, peste 25$ pe zi(parca), au la dispozitie un om cu care sa vorbeasca in caz de ceva si nu un robot. Si cu omul te intelegi altfel ca ala vede exact cand cineva face asa ceva.
Aia mai devreme cu muzica sau mai tarziu sunt dezactivati, ca nu le convine la aia sa piarda banii. Dar la astia mici si incepatori.
De exemplu, ai zis de cainele X. Da, e incorect ce face el, dar robotii nu ar sa sesizeze asta in veci, si nu ai ce sa faci.
Ca si in realitate, daca esti mic si mergi la politie, completezi formularul si nu se ucupa nimeni de tine. Dar daca esti mare mafiot si cobori din Sclass(poate dai si un ban la domn'gabor) esti vazut bine si respectat(canale populare de la care userii mici fura).

| metalman explică (pentru sltlp):

Putem sa-i zicem si furat! Dar atita timp cit faca macar citiva dolari. La urma urmei nu voi lua videoclipul oficial al cuiva. dar ceva comic, ceva la care lumea s-a uitat mult si le-a placut. ceva personal,. poate sa ma prinda? saud e la citiva dolari p luna n-au sa se joace ei?

| sltlp a răspuns (pentru metalman):

La astea gen amuzant compilate sau adunate nu prea se ia nimeni de tine, doar sa fie ala rau care a pus videoclipul. Cand is vizualizari putine, nu prea ai ce sa patesti.

| K0sti a răspuns:

Da!