| JeStieKungFuDaNuStieKarate a întrebat:

Eu am internet direct prin cablu de la rds. M-am tot gandit si vreau sa-mi iau un router, dar vreau sa stiu cum pot face sa conectez cablul la router... Adica daca fac asta, mai trebuie apoi sa fac altceva? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| CoL00SaL a răspuns:

Pai prima data trebuie sa pui routerul in functiune sa scoti cablu de la pc "acela ce este conectat de la modem", si sa il introduci in portul "WAN" al modemului, iar dupa accea modemul pe care l-ai cumparat rebuie sa vina cu un cablu cu mufa RJ45, iar dupa accea trebuie sa introduci cablu ce a venit cu routerul tau in orcare port "LAN" si dupa accea il introduci in PC!
Bafta!
p.s.:mai trebuie doar sa configurezi routerul si nu uita sa il securizezi adica sa ii pui parola...

1 răspuns:
| NesCafe a răspuns:

Cand cumperi Router-ul o sa ai o carticica de folosire a acestuia, eu din cate imi aduc aminte cablul de internet(RDS) nu o sa il mai folosesti pentru ca Router-ul o sa vina cu cablul lui si o sa bagi cablul in el si dupa o sa il conectezi la calculator, mufele sunt la fel ca acestea de la RDS happy.