| thebest3 a întrebat:

Eu am internet prin modem si vreau sa imi cumpar un router wireless. Daca folosesc wifi pe telefon imi ia di semnalul de la PC? Si atunci cand iau router-ul trebuie sa tin cont de modelul modemului?

Răspuns Câştigător
| RCristofor a răspuns:

Salut, in princiu router-ul wireless va avea 1 fir de intrare si 1 de iesire,cel de intrare este cel de la internet, iar cel de iesire este cablul LAN care intra direct in PC. Puterea dintre semnalul LAN(PC) si cel WIRELESS(telefon) este dominat de catre cablul LAN deoarece viteza prin fir este intotdeauna prioritare, puterea si viteza la internet va scadea la PC, dar nu foarte mult, de exemplu tu ai o viteza de 98 MB/s prin LAN, atunci cand telefonul va fi conectat si va solicita internetul va scadea maxim la 85 MB/s,asta oricum in cazul in care ai un telefon ultra performant prin care placa lui wireless sa fie destul de puternica. Dar deocamdata tehnologia nu permite acest lucru. Modelul de router ales este foarte important pentru viteza, de accea, personal ca utilizator de internet, iti recomand cu mare caldura router din gama TP-LINK, daca ti-am fost de ajutor si doresti sa-ti trimit modelul care l-am folosit foarte mult timp fara absolut nici o problema te astept cu funda.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă la lătimea de bandă îi zici semnal, răspunsul este da, îți ia, deoarece banda de internet se va împărții între cele două sispozitive conectate simultan.Cu modemul nu e nici o problemă de conectare dacă la acesta ai mufă ethernet, iar din router va trebui să setezi pe direct conect sau conexiune cu Ip static.Succes

| thebest3 explică (pentru DeyCj):

La modem nu am nici o mufa, dar nu ar trebui sa aiba routerul mufa pentru USB?

| DeyCj a răspuns (pentru thebest3):

Păi nu știu ce modem ai tu.Asta nu ai specificat în întrebare.De asta ți-am răspuns la general.Romprfuiții au 3 tipuri de modem-uri.Intuiesc că tu ai unul de ăla speed touch că probabil ai net prin firul de telefon. Dacă e așa, nu ai cum să pui router fără un adaptor de genul ăsta :
http://www.altex.ro/adaptor-ethernet-usb-2-0-hama-49244
.Conexiunea modem-ruoter se face prin cablu ethernet.

| Danzell a răspuns:

Nu iti ia din semnal...-_-
iti ia din latimea de banda atunci cand il folosesti.
adica daca tu ai net de... 10Mb/s
telefonul descarca cu 3
calculatorul poate folosi restul de latime

| Cosmin103 a răspuns:

Sigur ca nu iti ia din semnalul de la PC si nu trebuie sa tii cont de modelul modemului. N-au nicio treaba intre ele. Fii linistit, crede-ma